Psychoza związana z małą aktywnością fizyczną

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Psychoza związana z małą aktywnością fizyczną

Post autor: admin. med. »

Osoby cierpiące na zaburzenia psychotyczne są mało aktywne fizycznie, co sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z analizy opublikowanej przez "Schizophrenia Bulletin".

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby dorosłe powinny angażować się w aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez minimum 150 minut tygodniowo (łącznie z chodzeniem, bieganiem, jazdą na rowerze i pracami wykonywanymi w domu).

Naukowcy z King's College London przyjrzeli się danym pochodzącym z World Health Survey - badań, którymi objęto ponad 200 tys. osób w wieku od 18 do 64 lat z 50 krajów.

Uczestników podzielono na trzy grupy. W pierwszej znalazły się osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychotycznymi, w drugiej - osoby z objawami psychotycznymi jednak bez zdiagnozowanej psychozy, a w trzeciej - osoby bez problemów zdrowia psychicznego. Poziom aktywności fizycznej oceniano na podstawie wywiadów z uczestnikami i wypełnianych przez nich kwestionariuszy.

Po porównaniu wyników badacze ustalili, że osoby cierpiące na zaburzenia psychotyczne o 36% częściej niż grupa kontrolna nie spędzały w sposób aktywny minimum czasu zalecanego przez WHO, przy czym niski poziom aktywności fizycznej dotyczył częściej mężczyzn.

Wśród najczęstszych utrudnień wymienianych przez osoby cierpiące na psychozy znajdowały się depresja, dolegliwości bólowe i problemy ze sprawnością ruchową oraz zaburzenia poznawcze.

"Osoby cierpiące na zaburzenia psychotyczne są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, w wyniku czego umierają wcześniej. Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem chroniącym przed tymi chorobami, dlatego pacjentom mogłyby pomóc programy mobilizujące ich do ruchu oraz zmniejszające ich izolację społeczną" - komentuje autorka badań dr Fiona Gaughran.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post