Racekadotryl w leczeniu ostrej biegunki u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Racekadotryl w leczeniu ostrej biegunki u dzieci

Post autor: admin. med. »

Opracowała mgr Małgorzata Ściubisz
Konsultowała prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska
Skróty: CI* – przedział ufności, MD* – różnica średnich, p.o. – doustnie, RR* – ryzyko względne

Metodyka: przegląd systematyczny z metaanalizą badań z randomizacją (5); przeszukano 5 elektronicznych baz publikacji medycznych za okres do lutego 2015 roku
Populacja: 960 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 4 lat chorych na ostrą biegunkę (≥3 wodniste stolce na dobę przez ≥72 h)
Interwencja: racekadotryl p.o. 3 razy dziennie w dawce 1,5 mg/kg mc.
Kontrola: placebo
Wyniki: W przeglądzie systematycznym piśmiennictwa uwzględniono łącznie 7 badań (1112 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 10 lat), w których oceniono skuteczność racekadotrylu, w porównaniu z placebo (5 badań, które uwzględniono w metaanalizie), pektynami/kaolinem (1 badanie) i loperamidem (1 badanie).
W grupie otrzymującej racekadotryl, w porównaniu z placebo, stwierdzono:

krótszy o ponad 2 doby czas utrzymywania się biegunki (MD: -53,84 h [95% CI: od -65,64 do -41,33]; 3 badania, 642 dzieci);
zmniejszenie objętości stolców biegunkowych w ciągu pierwszych 48 h leczenia (MD: -150 g/kg mc. [95% CI: od -291,1 do -8,87]; 2 badania, 405 dzieci);
podobną częstotliwość oddawania stolców biegunkowych na dobę przez 48 h (MD: -2,59 [95% CI: od -5,26 do 0,08]; 3 badania, 422 dzieci);
podobne ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych (RR: 0,99 [95% CI: 0,73–1,34]; 5 badań, 949 dzieci).

W grupie otrzymującej racekadotryl, w porównaniu z grupą otrzymującą loperamid, stwierdzono (1 badanie, 102 dzieci):

podobny czas utrzymywania się biegunki (śr. 10,7 vs 8,8 h);
podobne ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych (11,5 vs 22%; RR**: 0,52 [95% CI: 0,21– 1,26]), w tym mniejsze ryzyko występowania zaparć (36,5 vs 58%; RR**: 0,63 [95% CI: 0,4–0,96]).

W grupie otrzymującej racekadotryl, w porównaniu z grupą otrzymującą pektyny/kaolin, stwierdzono mniejszą łączną liczbę stolców biegunkowych (śr. 8,88 vs 18,96; 1 badanie, 50 dzieci). W badaniu nie oceniono częstości występowania zdarzeń niepożądanych.
Wnioski:
Racekadotryl, w porównaniu z placebo, jest bezpieczny, skraca czas utrzymywania się biegunki oraz zmniejsza objętość stolców biegunkowych u dzieci chorych na ostrą biegunkę. Autorzy badania zaznaczają jednak, że z uwagi na zbyt małą liczbę danych, ich zróżnicowanie oraz ryzyko błędu systematycznego należy przeprowadzić kolejne badania w tym obszarze.

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły ( mp.pl).
** Obliczone przez autora opracowania na podstawie danych zawartych w artykule
Komentarz

prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Postępowaniem z wyboru w przypadku ostrej biegunki przebiegającej z odwodnieniem jest nawadnianie doustnym płynem nawadniającym (lub dożylne w przypadku odwodniania ciężkiego stopnia). Drugim istotnym elementem jest prawidłowe żywienie (wczesny, po ok. 4 h nawadniania, powrót do diety stosowanej przed wystąpieniem biegunki). Popularność tzw. leków przeciwbiegunkowych wynika z faktu, że doustne płyny nawadniające nie skracają czasu trwania biegunki ani nie zmniejszają liczby biegunkowych stolców. Jeżeli nalegają na to rodzice/opiekunowie dziecka, zgodnie z aktualnymi (2014) wytycznymi europejskimi w leczeniu ostrej biegunki można rozważyć zastosowanie racekadotrylu (słabe zalecenie, średnia jakość danych).1 Komentowana metaanaliza potwierdza wcześniejsze dane, że racekadotryl, w porównaniu z placebo, znacznie skraca czas trwania biegunki, zmniejsza objętość stolców i liczbę epizodów biegunkowych, a także ogranicza konieczność nawadniania dożylnego. Natomiast częstość występowania działań niepożądanych jest w obu przypadkach podobna. Dodatkowo stosowanie racekadotrylu może zmniejszać koszty hospitalizacji z powodu ostrej biegunki.1 Zgodnie z wytycznymi, w leczeniu ostrej biegunki, poza racekadotrylem, można rozważyć zastosowanie – zawsze tylko jako uzupełnienie nawadniania – smektynu dwuoktanościennego (słabe zalecenie, średnia jakość danych) lub probiotyków o udokumentowanym działaniu: Lactobacillus GG (niska jakość danych, silne zalecenie), S. boulardii (niska jakość danych, silne zalecenie), L. reuteri DSM 17 938 (bardzo niska jakość danych, słabe zalecenie).2 Wszystkie wymienione opcje terapeutyczne są dostępne w Polsce.


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post