[Film] Rak nerki rokowania

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

[Film] Rak nerki rokowania

Post autor: admin. med. »

Rak nerki stanowi 3% wszystkich nowotworów złośliwych. W statystyce zachorowań zajmuje szóste miejsce u mężczyzn, a dziewiąte u kobiet. Mężczyźni częściej umierjają na ten nowotwór niż kobiety. Średni wiek zachorowania szacuje się na ok. 60 rok życia.

Rak nerki może wywodzić się z różnego typu komórek tego narządu. Najczęstsze rozpoznanie stanowi rak jasnokomórkowy, jest to aż 80% przypadków raka nerki. Ponadto możemy się spotkać z rakiem brodawkowatym i chromofobowym, które rokują nieco lepiej oraz z rakiem z cewek zbiorczych, który rokuje gorzej. Do 20% pierwotnych nowotworów złośliwych nerek stanowi rak urotelialny rozwijający się z komórek miedniczek nerkowych.

Rokowanie w raku nerki zależy najbardziej od stopnia zaawansowania tego nowotworu. Odsetki 5-letnich przeżyć w przypadku pierwszego stadium choroby wynoszą 70-90%, drugiego 55-70%, trzeciego stopnia 20-30%, a w czwartym, najbardziej zaawansowanym stadium choroby, wynosi jedynie około 5%. Także typ histologiczny nowotworu ma tutaj znaczenie, podobnie jak wiek pacjenta czy inne obciążenia medyczne.

Ciągle trwające badania nad metodami terapii raka nerki, przynoszą obiecujące rezultaty.

O rokowaniu w przypadku zachorowania na raka nerki mówi onkolog, profesor Cezary Szczylik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post