Rak trzustki - objawy i leczenie raka trzustki

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Rak trzustki - objawy i leczenie raka trzustki

Post autor: admin. med. »

Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"
miesięcznik "Zdrowie"

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.
Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.
Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA. Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.
Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.
Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne
Ważne
Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.
Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.
ailana
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 141
Rejestracja: 15 lis 2016, o 12:48

Re: Rak trzustki - objawy i leczenie raka trzustki

Post autor: ailana »

Rak trzustki jest jedną z najpowazniejszych chorób, która może nas dotknąć..... Przykładem jest wiele sławnych osób, które chorowały i które miały fundusze na wyleczenie. Jednak nie były w stanie wygrać z chorobą.....

Aktualnie w leczeniu stosuje się"
środki przeciwbólowe
antybiotykoterapię
i wybranych przypadkach leczenie chirurgiczne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post