Ratownicy medyczni zastąpią pielęgniarki?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Ratownicy medyczni zastąpią pielęgniarki?

Post autor: admin. med. »

Przedłużają się prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia, które dotyczy określenia zakresu obowiązków ratowników medycznych. Konsultacje społeczne zakończyły się 22 lutego. Dotąd jednak nie znamy ostatecznej treści rozporządzenia, mimo że powinno wejść w życie już ponad trzy miesiące temu.

Od 2016 r. ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko na szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale również wszędzie tam, gdzie mogą być potrzebni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na innych oddziałach niż SOR-y, a także w ramach ratownictwa górskiego i wodnego.

Ministerstwo Zdrowia wciąż pracuje nad rozporządzeniem, w którym mają zostać określone uprawnienia ratowników medycznych. Jest to zaległe rozporządzenie, które powinno wejść w życie na początku tego roku w związku z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tymczasem do tej pory ratownicy medyczni wykonują swój zawód bez jasno określonych w przepisach uprawnień.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, wśród czynności które będą ratownik będzie mógł wykonać samodzielnie, znalazła się m.in. przezskórna elektrostymulacja serca i kardiowersja. W obu przypadkach wcześniej ratownik będzie jednak musiał zrobić teletransmisję zapisu EKG i skonsultować się z lekarzem oceniającym ten zapis. Ratownicy będą też mogli wykonywać świadczenia inne niż medyczne, np.: pobieranie krwi do badań laboratoryjnych, opatrywanie ran i wykonywanie EKG.

I właśnie te niemedyczne czynności budzą wątpliwości środowiska pielęgniarek. W ocenie przedstawicielek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych poszerzenie kompetencji ratowników medycznych i możliwość zatrudniania ich na oddziałach szpitalnych, może być traktowane jako próba zastępowania pielęgniarek. Nie ukrywa tego zresztą resort zdrowia, który w uzasadnieniu do rozporządzenia przyznaje, że "rozszerzenie zakresu czynności dla ratownika medycznego pozwoli na wsparcie i uzupełnienie liczby pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia”.

Biorąc pod uwagę, że same pielęgniarki i położne alarmują od dawna, że ich liczba w systemie ochrony zdrowia jest niewystarczająca, dziwić może fakt zgłaszania takich obaw. Logicznym wydawałoby się popieranie inicjatyw, których celem jest zwiększenie liczby personelu na oddziałach szpitalnych. Sami ratownicy medyczni tego rozwiązania nie oprotestowali.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada około 5 pielęgniarek. Sytuuje nas to w grupie krajów o najniższych wskaźnikach. Dla porównania w Szwajcarii na tysiąc mieszkańców jest ich aż 16, w Danii 15, w Niemczech 11, w Czechach 8, a na Węgrzech 6.

Do rozporządzenia zgłoszonych zostało ponad 500 uwag. Nie wiadomo kiedy Ministerstwo Zdrowia zakończy prace nad tym dokumentem.

Źródło:ozzpip,mz, nipip,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post