Ratownicy nie powinni podawać środków zwiotczających

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Ratownicy nie powinni podawać środków zwiotczających

Post autor: Asystentka »

Orzekanie zgonu i podawanie środków zwiotczających mięśnie to nie zadania dla ratownika - uważają anestezjolodzy. Związek Zawodowy Anestezjologów (ZZA) krytykuje tzw. dużą nowelizację ustawy o państwowym ratownictwie medycznym - informuje Rzeczpospolita.

Anestezjologów najbardziej niepokoi kwestia e-konsultacji, które mają zastąpić specjalistę w zespołach ratownictwa medycznego. Nowela zakłada bowiem, że do końca 2019 r. znikną zespoły „S" z lekarzem specjalistą, a do rannych będą jeździć wyłącznie zespoły "P" z trzema ratownikami.

Zdaniem ZZA takie rozwiązanie „bez uwzględnienia rodzaju zdarzenia i jego skali nie powinno być w ogóle rozpatrywane w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjentów".

Anestezjolodzy pytają także, kto stwierdzi zgon w sytuacji braku lekarza, który dziś, zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jako jedyny ma prawo orzekania śmierci. Obawiają się, że bez ustawy o koronerach taką funkcję może przejąć ratownik.

- Widzimy takie niebezpieczeństwo. Zgodnie ze stanem prawnym w chwili obecnej nie ma takiej możliwości, ale za chwilę może się okazać, że będzie to możliwe - tłumaczy dr Jerzy Wyszumirski, przewodniczący ZZA.

Anestezjolodzy protestują też przeciwko rozszerzeniu kompetencji ratowników o podawanie pacjentom leków zwiotczających i intubację w sytuacjach innych niż nagłe zatrzymanie krążenia. - To zwiększy liczbę zgonów pacjentów w okresie przedszpitalnym - podkreślają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post