Refrakcyjna Wymiana Soczewki

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Refrakcyjna Wymiana Soczewki

Post autor: admin. med. »

Zabieg chirurgicznej korekcji wady wzroku taki jak Refrakcyjna Wymiana Soczewki (RLE - Refractive Lens Exchange / CLE Clear Lens Exchange / RLR - Refractive Lens Replacement) to w istocie zabieg podobny do zabiegu usunięcia zaćmy. Zabieg ten jest bardzo często alternatywą dla popularnych metod laserowej korekcji wzroku.

Dr n. med. Jolanta Markuszewska, jako jedna z niewielu chirurgów w Polsce specjalizuje się w metodach chirurgicznej korekcji wzroku. Jest liderem i ekspertem w dziedzinie operacji Refrakcyjnej Wymiany Soczewki jak i również w metodach korekcji wzroku za pomocą soczewek fakijnych.
Wymiana własnej soczewki

W metodzie Refrakcyjnej Wymiany Soczewki istotą jest usunięcie własnej naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej silikonową lub plastikową soczewką wewnątrzgałkową. Zawsze dobór mocy soczewki musi być odpowiedni w celu zlikwidowania występującej wady wzroku.
Zalety i wady metody

Operacyjna metoda jest bardzo zbliżona do zabiegu usunięcia zaćmy. Techniki zabiegu są wykorzystywane od conajmniej kilkudziesięciu lat, przez co znane są długoterminowe wyniki zabiegów. Rogówka pozostaje w praktyce niezmieniona w odróżnieniu od zabiegu laserowego. Dla osób z cienką rogówką, syndromem suchego oka i innymi anomaliami rogówkowymi metoda może być lepszą alternatywą. Ponieważ soczewka własna oka zostaje zastąpiona soczewką sztuczną, nie ma możliwości rozwinięcia się zaćmy soczewkowej.

Wadą jest większa inwazyjność zabiegu w porównaniu do metoda powierzchownych technik laserowych. Jest to natomiast relatywne pojęcie, zależne od bezpośrednio od przeszkolenia i doświadczenia chirurga przeprowadzającego operacją.
Kwalifikacja pacjenta

Przeprowadzenie zabiegu jest możliwe u osoby w każdym wieku. Najczęściej pacjentami decydującymi się na refrakcyjną wymianę soczewek są osoby zdyskwalifikowane do laserowej korekcji wzroku. Powody dyskwalifikacją są różne, najczęściej duża wada lub zbyt cienkie rogówki. Alternatywą dla tych osób jest refrakcyjna wymiana soczewek.

W celu zakwalifkowania pacjenta do zabiegu należy przejść badanie kwalifikujące. Podczas wizyty ocenia się refrakcje pacjenta, widzenie bez i w najlepiej dobranej korekcji oraz korekcji własnej, ciśnienie w oku oraz po rozszerzeniu źrenic ogląda się dno oka.

Od czerwca 2010 na Światowym Kongrsie Okulistów zalecone zostało aby pacjenci kwalifikowani do zabiegów refrakcyjnej wymiany soczewek mieli przeprowadzone również badanie OCT siatkówki i analizę komórek śródbłonka. Badania te są wymagane przy kwalifikacji do chirurgicznej korekcji wzroku.
Soczewki

Dostępne są soczewki wewnątrzgałkowe o różnych profilach. Część z nich imituje akomodację soczewki naturalnej poprzez zastosowanie pierścieni dyfrakcyjnych na jej powierzchni. Inne z kolei są soczewkami multi- lub bifokalnymi z dodatkiem mocy do widzenia do bliży.
Carl Zeiss AT Lisa + AT Lisa Toric

Soczewka produkcji Carl Zeiss, asferyczna, asymetryczna (65% do dali, 35% do bliży), multifokalna soczewka wewnątrzgałkowa umożliwiająca ostre widzenie do dali, pośrednie i do bliży. Soczewka jest dostosowana do chirurgii MICS, w której cięcie w rogówce może być wielkości nawet 1,5 mm. Soczewka jest dostępna w wersji Toric do korekcji astygmatyzmu.


Alcon Acrysof IQ ReSTOR

Dyfrakcyjna, apodyzująca, asferyczna soczewka wewnątrzgałkowa zapewniająca ostre widzenie do bliży i do dali dzięki zastosowanym pierścieniom dyfrakcyjnym na powierzchni soczewki.

Ta jednoczęściowa, wieloogniskowa soczewka jest wykonana z materiału akrylowego hydrofobowego. Soczewka wykorzystuje zjawisko dyfrakcji i refrakcji nadając jej charakter "pseudoakomodujący". Aby działanie tych soczewek było zadowalające zalecane jest wszczepienie ich do obu oczu.
OcuLentis M Plus + M Plus Toric

Zwijalna akrylowa asferyczna multifokalna soczewka wewnątrzgałkowa z dodatkiem mocy +3,0 Dioptrii. Jedyna soczewka zapewniająca widzenie HD (High Definition).

Soczewka jest dostępna również w wersji korygującej wady astygmatyzmu.


AcrivaUD Reviol

Wewnątrzgałkowa multifokalna dyfrakcyjna soczewka zwijalna z addycją mocy 3,75 dioptrii. Dostępne są 2 modele soczewki do standardowego cięcia oraz 1 model soczewki do chirurgii MICS.

Soczewka umożliwia bardzo dobrą ostrość widzenia do bliży, dali i odległości pośrednich. Ostrość widzenia jest niezależna od wielkości źrenicy w różnych warunkach oświetlenia.
Ophtec Artisan i Artiflex

Fakijne soczewki wewnątrzgałkowe używane w chirurgii refrakcyjnej, mocowane za pomocą techniki klinowania haptyki pomiędzy włókna tęczówki.

Przy użyciu tych soczewek nie usuwa się własnej naturalnej soczewki oka. Ponieważ soczewka naturalna nie jest usuwana, procedura ta jest w całości odwracalna.
Alcon AcrySof CacheT

Fakijna soczewka wewnątrzgałkowa używana w chirurgii refrakcyjnej, mocowane za pomocą techniki klinowania haptyki pomiędzy włókna tęczówki. Przy użyciu tych soczewek nie usuwa się własnej naturalnej soczewki oka.

Ponieważ soczewka naturalna nie jest usuwana, procedura ta jest w całości odwracalna.
Technika zabiegu

W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w chirurgii refrakcyjnej. Coraz to nowsze soczewki dostępne dla pacjentów mają nowe wymagania dotyczące samej techniki zabiegu. Inwazyjność jest minimalizowana poprzez ciągłe zmniejszanie cięcia w oku. W większości procedur cięcie to nie wymaga zakładania szwów, co jest bardzo dużą zaletą. Minimalizuje się w ten sposób indukcje astygmatyzmu, który mógł powstawać w związku z założonym szwem rogówkowym.
Przygotowanie, przebieg i opieka pooperacyjna

Pacjent proszony jest o przyjście na zabieg w wygodnym ubraniu, najlepiej bawełnianym z osobą towarzyszącą. Przed blokiem operacyjnym pacjent otrzymuje ochraniacze na obuwie, czepek oraz fartuch. Personel pielęgniarski wprowadza pacjenta na blok operacyjny, gdzie przed wejściem na salę operacyjną anestezjolog przeprowadza rozmowę z pacjentem.

Na sali operacyjnej pacjent położony zostaje na stole operacyjnym. Stół jest pozycjonowany tak aby pacjentowi było wygodnie. Zostaje podane znieczulenie do oka i zabieg niebawem się rozpoczyna.

Jeżeli zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest obudzony, słyszy wszystko, lecz twarz jest przykryta obłożeniem sterylnym. Pacjent proszony jest o współpracę z personelem i spokojne leżenie na stole operacyjnym.

Po zabiegu pacjent odpoczywa w sali pooperacyjnej. Na oku założony jest opatrunek, który zostanie ściągnięty dopiero następnego dnia na badaniu kontrolnym.
Badania dodatkowe do zabiegu

Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, pacjent powinien wykonać następujące badania:

RTG Klatki piersiowej
EKG
Morfologię krwi z rozmazem
Elektrolity (Na, K, Cl) w surowicy
Poziom cukru
Wskazane jest szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej

Badania kontrolne

Po przeprowadzonej operacji pacjent zostaje umówiony na badanie kontrolne następnego dnia. W procesie leczenia pooperacyjnego zalecane są badania kontrolne w schemacie 1go dnia po zabiegu, 1 tygodnia po zabiegu, 1 i 3 miesięcy po zabiegu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post