Resekcja odcięcie wierzchołka korzenia zęba

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Resekcja odcięcie wierzchołka korzenia zęba

Post autor: admin. med. »

Resekcja - polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Ten sposób leczenia stomatologicznego stwarza warunki do prawidłowej odbudowy kości w miejscu usuniętych zmian chorobowych. Zabieg operacyjnej resekcji wierzchołka korzenia w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed jego usunięciem. Zabieg ten wskazany jest w przypadku gdy:

- zastosowane leczenie zębów nie powoduje usunięcia zmian zapalnych wokół korzenia zęba; nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału ( nieprawidłowa budowa anatomiczna, "zarośnięcie" kanału korzeniowego );
- konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne, podczas gdy kanał jest wypełniony twardym materiałem.

- nastąpi złamanie narzędzia w kanale korzeniowym,

- zdarzy się znaczne przepchnięcie materiału wypełniającego poza wierzchołek zęba, które powodować będzie silne dolegliwości bólowe,

Powyższe zmiany mogą skutkować odległymi powikłaniami takimi jak: torbiele, ziarniaki lub ropnie okołowierzchołkowe. Znaczną część z tych zmian z powodzeniem udaje się wyleczyć za pomocą ponownego leczenia kanałowego.Natomiast kiedy nie ma możliwości reendo czyli ponownego leczenia kanałowego lub zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu, jedyną wyjściem jest zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba .

Wskazaniem do resekcji są także zęby z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi oraz zęby, które samoistnie obumarły bez dolegliwości bólowych w czasie kiedy rozwinął się proces zapalny. Po wcześniejszym leczeniu kanałowym takie zęby muszą zostać poddane zabiegowi resekcji. Wskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia zęba są także zęby na których wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne na przykład wkładu koronowo-korzeniowego , korony protetycznej, gdzie w okolicy wierzchołka korzenia zęba, powstała zmiana zapalna która jest niemożliwa do leczenia w inny sposób.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Resekcja korzenia polega na nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia zęba, wycięciu płatu śluzówkowo-okostnego, a następnie odcięciu wierzchołka korzenia zęba wraz ze zmianami zapalnymi. Wskazane po zabiegu jest uzupełnienie braku kostnego materiałem kościozastępczym. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post