Rezonans magnetyczny w ocenie tkanki tłuszczowej

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Rezonans magnetyczny w ocenie tkanki tłuszczowej

Post autor: admin. med. »

Dr n. med. Agnieszka Serafin
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Warszawa

Badania wskazują, że nie tylko ilość, ale i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej ma duże znaczenie dla ryzyka rozwoju chorób o podłożu metabolicznym i chorób układu sercowo-naczyniowego, a tym samym ryzyka ogólnego. Coraz większą rolę odgrywają więc techniki diagnostyczne pozwalające na dokładną lokalizację tkanki tłuszczowej i ocenę stopnia otłuszczenia narządów wewnętrznych, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedną z coraz częściej wykorzystywanych w tym celu technik jest badanie metodą rezonansu magnetycznego (magnetic resonance imaging – MRI).

Badanie metodą rezonansu magnetycznego pozwala na ocenę ilości i dokładnego rozmieszczenia zarówno podskórnej, jak i trzewnej tkanki tłuszczowej. Metoda ta z powodzeniem jest stosowana nie tylko w diagnostyce nadwagi, czy otyłości ale także w ocenie pacjentów z nietypowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, jak chorzy z wrodzoną czy nabytą lipodystrofią, np. osoby zakażone wirusem HIV. Może być także stosowane w diagnostyce osób z zaburzeniami hormonalnymi, w tym także osób leczonych hormonem wzrostu, czy w diagnostyce niektórych zaburzeń genetycznych wiążących się z nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Obrazowanie tylko wybranych obszarów ciała daje obraz rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i pozwala na ocenę stopnia otłuszczenia wybranych narządów, nie upoważnia jednak do szacowania na tej podstawie ryzyka globalnego związanego z zawartością tkanki tłuszczowej. Na przykład obrazowanie jamy brzusznej nie daje odpowiedzi na pytanie o ilość tkanki tłuszczowej w okolicy nasierdzia, czy również zwiększającej ryzyko sercowo-naczyniowe rozmieszczonej w obszarach o dużej ilości tkanki mięśniowej. W celu wykonania szczegółowej mapy rozmieszczenia tkanki tłuszczowej możliwe jest również wykonanie skanu całego ciała. Dopiero takie badanie przynosi pełną informację na temat ilości i lokalizacji tkanki tłuszczowej. Jak wynika z dostępnych obserwacji, jest jednak drogie i wiąże się zarówno z dłuższym czasem samego badania, wg niektórych czas trwania badania wynosi ok. 5–10 minut, jak i czasu na jego analizę, który szacowany jest od kilku do nawet kilkunastu godzin. Poza określeniem lokalizacji i ilości tkanki tłuszczowej dokładna analiza obrazów w poszczególnych sekwencjach pozwala jednak na ocenę także wymiarów i budowy narządów wewnętrznych szczególnie istotnych dla ogólnego stanu zdrowia i ryzyka rozwoju niektórych chorób.

Należy pamiętać, że badania tego nie można wykonać u wszystkich chorych. Przeciwwskazane jest wykonywanie go u osób mających wszczepiony implant o właściwościach ferromagnetycznych z uwagi na wykorzystywane w badaniu pole magnetyczne, które może zakłócić pracę urządzenia. Trudności mogą się wiązać również z wykonaniem badania u osób cierpiących na klaustrofobię, osób pobudzonych lub bardzo aktywnych, ruchowo np. dzieci. Konieczne może być wtedy zastosowanie środków sedatywnych; badanie MR w celu oceny rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tej grupie osób wykonuje się jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Badanie MR jest ogólnie badaniem nieinwazyjnym (poza koniecznością podania środka cieniującego) wykorzystującym bezpieczne dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. Poza wskazanymi grupami osób u których jest przeciwwskazane, może być wykonywane zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie kosztowne a przez to dostęp do tej techniki diagnostycznej jest ograniczony. Ponadto dokładna ocena rozmieszczenia tkanki tłuszczowej wydaje się mieć szczególne znaczenie dla osób, u których na podstawie pomiarów antropometrycznych i innych badań diagnostycznych rozpoznaje się nadwagę lub otyłość. Z uwagi na rozmiar urządzenia badanie nie może być jednak wykonane u osób bardzo otyłych. Mimo ograniczeń jest jednak dobrym, bardzo czułym i przydatnym narzędziem do oceny rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie.

Piśmiennictwo/źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post