Rola hydroksychlorochiny a toczeń rumieniowaty układowy

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
admin. med.

Rola hydroksychlorochiny a toczeń rumieniowaty układowy

Post autor: admin. med. »

Doniesienia z EULAR 2016 - toczeń rumieniowaty układowy, rola hydroksychlorochiny
prof. dr hab. med. Jerzy Świerkot
Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Podstawowym lekiem jest hydroksychlorochina (HCQ), która powinna być stosowana u każdego chorego jeżeli nie ma przeciwwskazań i nie występują działania niepożądane. Podkreślane jest jej korzystne działanie przeciwzakrzepowe, zmniejszenie ryzyka cukrzycy oraz korzystny wpływ na gospodarkę lipidową. Dawka dobowa wynosi 6,5 mg/kg (może być podawana w jednej dawce), może być stosowana w ciąży i w okresie laktacji. Badanie okulistyczne (łącznie z testami SD-OCT) powinno być przeprowadzone przed włączeniem leku, po 5 latach, a następnie co rok. Większe ryzyko działań niepożądanych ze strony narządu wzroku stwierdzane jest u chorych, gdy dawka kumulacyjna wynosi powyżej 1 kg (zazwyczaj po około 7 latach stosowania) oraz po stosowaniu dawek większych niż 6,5mg/kg/dobę.

W dniach 8-11 czerwca 2016 roku w Londynie miał miejsce 17 Europejski Kongres Reumatologiczny. W bieżącym roku w kongresie EULAR wzięło udział około 14000 uczestników z ponad 100 krajów. Poruszane były zarówno zagadnienia dotyczące nauk podstawowych, jak też interesujących zagadnień klinicznych. Odbyło się ponad 200 sesji naukowych, na których prezentacje przedstawiło 350 wykładowców, a w sesji plakatowej przedstawiono ponad 2000 doniesień naukowych.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post