Rośliny sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rośliny sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Post autor: Asystentka »

Rośliny w mieście to „zielone płuca” każdej aglomeracji. Badania naukowe dowodzą, że mogą one także pełnić rolę „zielonej wątroby” wspierając mieszkańców w walce z zanieczyszczeniami powietrza.
Dla większości z nas zieleń miejska ma swoje niekwestionowane zalety – korzystnie wpływa na samopoczucie, stanowi naturalną ozdobą otoczenia, w którym żyjemy, a także oferuje pełnowartościowy wypoczynek po męczącym tygodniu w pracy.

To jednak tylko niektóre funkcje miejskich zieleńców, a w szczególności rosnących tam drzew i krzewów. Ich wpływ ogranicza bowiem skrajności klimatyczne w mieście, niweluje występowanie tzw. „miejskich wysp ciepła”, redukuje hałas, prowadzi do sekwestracji węgla, poprawia jakość wody, zmniejsza zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania i klimatyzacji, a także zmniejsza presję inwestycyjną w nowe elektrownie.

Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza na terenach silnie zurbanizowanych władze miast coraz częściej rozważają skorzystanie z tzw. fitoremediacji – metody oczyszczania środowiska przy wsparciu roślin. W tym celu wykorzystuje się naturalne zdolności drzew i krzewów do akumulacji zanieczyszczeń na liściach, łodygach lub wewnątrz tkanek oraz przechwytywania, zatrzymywania i przetwarzania substancji szkodliwych, co prowadzi do neutralizacji toksyn zawartych w powietrzu.

Fitoremediacyjną rolę roślin potwierdzają wyniki badań międzynarodowych. Poniżej przykłady najważniejszych wniosków z nich płynących: obsadzenie drzewami 25% powierzchni dostępnej w mieście powoduje obniżenie stężenia pyłów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post