Rośnie wykrywalność raka płuca

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Rośnie wykrywalność raka płuca

Post autor: admin. med. »

Wykrywalność raka płuca wśród Polaków rośnie, a wyniki leczenia jego wczesnych stadiów są coraz lepsze. W latach 2016-2024 powinna się poprawić profilaktyka w tym zakresie - mówili we wtorek (7 czerwca) w Senacie uczestnicy posiedzenia Komisji Zdrowia.

Podczas spotkania komisji przedstawiono informację ministra zdrowia nt. profilaktyki, wczesnego wykrywania i standardów leczenia nowotworów płuc.

Jak przypomniała podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Katarzyna Głowala, w 2016 r. ruszył specjalny program, dotyczący profilaktyki, m.in. raka płuc.

Chodzi o Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, rozpisany do 2024 r.

Głowala przypomniała, że 3 czerwca ogłoszono konkurs na wyposażenie oddziałów torakochirurgii w sprzęt do leczenia raka płuc. Na lata 2016 i 2017 przeznaczono na ten cel 16 mln zł. Jeszcze w czerwcu powinni zostać wybrani oferenci i program powinien ruszyć. Ze względu na opóźnienia (wynikające z licznych konsultacji) program nie zadziała w pełni w tym roku, "jednak od przyszłego roku ruszymy pełną parą, aby we wszystkich swoich zadaniach przyniósł jak najlepsze efekty, żeby jak najwięcej Polaków skorzystało z tego programu" - mówiła.

Badania przesiewowe między 50 a 70 r.ż.
Jeśli chodzi o leczenie i profilaktykę raka płuc, za priorytety uznano zwiększenie dostępności do metod wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów, w tym - badań przesiewowych z użyciem tomografii komputerowej. Poprawa diagnostyki będzie możliwa m.in. dzięki uzupełnieniu i wymianie zużytego sprzętu diagnostycznego - zaznaczyła Głowala.

Jak dodała, badania przesiewowe będą dotyczyły zwłaszcza tych regionów, gdzie wykrywalność raka płuca była dotychczas najniższa, i obejmą osoby pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, palące przez minimum 20 paczkolat, a także narażonych na działanie innych czynników sprzyjających rakowi płuc (np. azbest, radon, uran arszenik czy beryl). Zostaną też wprowadzone wystandaryzowane procedury mające usprawnić leczenie. Równolegle zaplanowano działania edukacyjne, w tym kampanie medialne mają promować zdrowy tryb życia, zwłaszcza unikanie palenia tytoniu, a także zachęcać do zgłaszania się na badania. Powstanie między innymi telefoniczna poradnia pomocy palącym. Jednostki badawcze, uczelnie medyczne i szpitale kliniczne dostaną środki na szkolenie lekarzy.

W Polsce odnotowuje się rocznie około 22 tys. nowych zachorowań na raka płuca. W 1980 r. było to 10 tysięcy - poinformował na konferencji kierownik kliniki chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, prof. Tadeusz Orłowski.

Częściej chorują mężczyzni
W przypadku mężczyzn liczba zachorowań na raka płuca i zgonów z jego powodu w ostatnich latach spada, w przypadku kobiet - rośnie. Obecnie rak płuca zabija więcej kobiet, niż częściej występujący u nich rak piersi. Podobne zjawisko, związane z rosnącą popularnością palenia wśród kobiet, zaobserwowano wiele lat wcześniej w USA. Tam jednak trend zdążył się już odwrócić mówił Orłowski.

W Polsce stale też rośnie liczba osób operowanych z powodu raka płuca, przy czym w 83 proc. przypadków chodzi o wczesne stadium tej choroby. Do niedawna pięć lat przeżywało ponad 50 proc. operowanych w stadium Ia (stadium wczesne - PAP). Obecnie odsetek ten sięga 78 proc., podczas gdy w USA dochodzi on do 93 proc. Wczesne wykrycie raka jest w Polsce wciąż rzadsze, niż w innych krajach europejskich. W niektórych powiatach niemal wszystkie przypadki raka rozpoznawane są w stadium nieoperacyjnym - podkreślano na konferencji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post