Rozpoczyna się sezon grypowy. Warto się zaszczepić

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rozpoczyna się sezon grypowy. Warto się zaszczepić

Post autor: Asystentka »

Ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu wynika, że do połowy grudnia na grypę zachorowało mniej więcej tyle samo osób, co w ciągu pierwszych dwóch tygodni grudnia rok temu. W kończącym się powoli roku najwięcej zachorowań odnotowano w lutym.

W końcowych miesiącach 2016 roku , czyli w październiku, listopadzie i w grudniu liczba zachorowań jest porównywalna z tym samym okresem ubiegłego roku. Chorych byłoby pewnie mniej gdybyśmy chętniej szczepili się przeciw grypie, która może skutkować groźnymi powikłaniami.

Jak przekonują lekarze, warto się zaszczepić. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90 procent zdrowych dorosłych. Szczepić powinny się przede wszystkim osoby o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych - przewlekle chorzy, np. na choroby układu krążenia, cukrzycę, mukowiscydozę, choroby układu oddechowego, niewydolność nerek, niedokrwistość, a także osoby po 50. roku życia oraz osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód (np. personel medyczny).

Szczepienie jest także zalecane u dzieci po 6. miesiącu życia w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na grypę. Wykonuje się je zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, zwykle w okresie jesiennym przed czasem wzmożonych zachorowań na grypę, jednak wskazane jest również szczepienie podczas sezonu zachorowań. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post