Rzekomobłoniaste zapalenie jelit - choroba bakteryjna

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit - choroba bakteryjna

Post autor: admin. med. »

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit to choroba bakteryjna. Schorzenie może zaatakować zarówno jelito cienkie jak grube. Nieleczone doprowadza do poważnych zmian w obrębie okrężnicy.

Za wystąpienie rzekomobłoniastego zapalenia jelit odpowiedzialne są toksyny wydzielane przez, powszechnie występujące, bakterie gram-dodatnią clostridium difficile. Ich namnożenie w organizmie chorego najczęściej spowodowane jest nieprawidłową florą bakteryjną jelit lub długim przyjmowaniem antybiotyków. Zdarza się do zakażenia dochodzi w czasie hospitalizacji. Schorzenie dużo częściej występuje u osób ze złamaniem kręgosłupa , niedrożnością jelit, rakiem okrężnicy, białaczką lub innym nowotworem. Na zakażenie bardziej narażeni są chorzy na mocznicę, niedokrwienne zapalenie jelit lub chorobę Hirschsprunga (rzadka choroba genetyczna jelit). Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może pojawić się w czasie przyjmowania chemioterapii , po ciężkim oparzeniu lub zakażeniu.
Objawy i diagnoza

W zależności od przebiegu schorzenia towarzyszące mu objawy mogą przybierać różne nasilenie. Przy łagodnym przebiegu pacjenci najczęściej skarżą się na biegunkę, ból brzucha oraz gorączkę. W postaci ciężkiej dodatkowo występuje wstrząs, odwodnienie oraz znaczne zmniejszenie albumin w moczu (albuminy to białka regulujące poziom krwi oraz wody w tkankach). Najbardziej charakterystycznym objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit jest pojawienie się na błonach śluzowych jelita szarożółtych błon rzekomych.

Schorzenie potwierdza się wykonując endoskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego oraz posiew kału pod kątem bakterii clostridium difficile.

Leczenie

W przypadku rzekomobłoniastego zapalenia jelit stosuje leczenie doraźne. W pierwszej kolejności odstawia się leki mogące wywołać zmiany chorobowe w jelitach i zastępuje je lekami bakteriobójczymi. Dodatkowo wyrównuje się zaburzenia elektrolitowe, wodne oraz uregulowanie stężenia albumin w osoczu. U pacjentów, u których pojawiają się powikłania, przede wszystkim w okrężnicy, konieczna jest interwencja chirurga
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post