Rzeżączka - objawy

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Rzeżączka - objawy

Post autor: admin. med. »

Rzeżączka jest częstą chorobą przenoszoną drogą płciową w Polsce. Wywoływana jest przez bakterię neisseria gonorrhoeae i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej diagnozowana jest w przedziale wiekowym 20 - 24 lat u mężczyzn oraz 16 – 19 lat u kobiet. Bakteria rzeżączki przenosi się podczas zbliżenia seksualnego bez użycia prezerwatywy, w tym również stosunku analnego i oralnego. Zarazić się można także dzieląc seksualne zabawki z zainfekowaną osobą.

Rzeżączka uznawana jest za łatwą w leczeniu i często nie wywołuje objawów. Już jednorazowa kuracja połączeniem antybiotyków Cefiksym i Azithromycin wystarcza do całkowitego zwalczenia choroby.
Co wywołuje tą chorobę?

Rzeżączka wywoływana jest przez bakterię neisseria gonorrhoeae, która przenosi się wraz ze stosunkiem seksualnym bez użycia prezerwatywy. Zarazić się można podczas stosunku oralnego, analnego, penetracji, a także poprzez wspólne używanie gadżetów erotycznych z zarażoną osobą. Bakterie rzeżączki mogą zagnieździć się w cewce moczowej, szyjce macicy, odbycie, przełyku a nawet w gałce ocznej.
Jakie objawy może wywoływać rzeżączka?

Wielu pacjentów zarażonych rzeżączką nie doświadcza żadnych symptomów, przez co często nie wiedzą o infekcji. Dlatego właśnie zalecane jest wykonywanie regularnych okresowych badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie po odbytym niezabezpieczonym stosunku. Jeśli objawy rzeżączki pojawią się, będą to najczęściej wysypka, krwawienie, ból przy wydalaniu kału, swędzenie, a także upławy z pochwy bądź prącia.

U mężczyzn objawy rzeżączki pojawiają się zwykle w przeciągu od 5 do 30 dni po zarażeniu. Pacjenci mogą zauważyć wówczas inną niż zwykle wydzielinę z członka oraz doświadczyć bólu przy oddawaniu moczu lub częstszą potrzebę jego oddawania. Niektórzy mężczyźni mogą również odczuwać ból jąder oraz ich opuchnięcie. Do rzadszych objawów rzeżączki u mężczyzn należą niezdolność trzymania moczu, pieczenie/swędzenie odbytu, wydzielina z odbytu oraz obrzęk cewki moczowej.

Kobiety doświadczają obfitszej niż zwykle wydzieliny pochwowej, bólu przy oddawaniu moczu oraz krwawienia z pochwy. Do rzadziej spotykanych objawów rzeżączki u kobiet zalicza się owrzodzenie jamy ustnej, ból podbrzusza, upławy z odbytu, ból podczas stosunku seksualnego oraz pieczenie/podrażnienie odbytu.

Uwaga: nieleczona rzeżączka, nawet bezobjawowa bądź wywołująca delikatne symptomy, może prowadzić do trwałych, poważnych komplikacji zdrowotnych.
Jakie powikłania może wywoływać rzeżączka?

Rzeżączkę można łatwo wyleczyć połączeniem odpowiednich antybiotyków, jednak pozostawienie choroby nieleczonej może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. U mężczyzn może wywołać zapalenie najądrzy długotrwale je uszkadzając. U kobiet, bakteria zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. U obu płci, nieleczona rzeżączka może przedostać się do stawów lub krwi, co jest stanem zagrażającym życiu.

Nieleczona rzeżączka zwiększa również podatność na inne choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post