Schemat podawania witaminy D3 dziecku i matce w okresie laktacji

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Schemat podawania witaminy D3 dziecku i matce w okresie laktacji

Post autor: admin. med. »

Jaki powinien być optymalny schemat podawania witaminy D3 dziecku i matce w okresie laktacji?
Omówienie artykułu: Maternal versus infant vitamin D supplementation during lactation: a randomized controlled trial
Hollis B.W. i wsp.
Pediatrics, 2015; 136: 625–634
Opracowała: lek. Katarzyna Anna Dyląg, Redaktor serwisu „Pediatria”

Diagnostyka niedoboru witaminy D3 oraz konieczność jej suplementacji to jedne z najgorętszych medycznych tematów ostatnich lat. Aktualne wytyczne podkreślają konieczność suplementacji zarówno u niemowląt karmionych piersią, jak i u ich matek. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili w związku z tym badanie, którego celem było ustalenie odpowiedniego dawkowania witaminy D3 u dziecka i matki w okresie laktacji.

W badaniu z randomizacją wykazano, że suplementacja 6400 IU witaminy D3 na dobę u matki pokrywa zapotrzebowanie na tę witaminę zarówno matki i dziecka karmionego piersią.

Do badania zakwalifikowano 334 pary matka-noworodek/niemowlę w wieku 4–6 tygodni, które losowo przydzielono do jednej z trzech grup. W pierwszej grupie zarówno matka jak i dziecko otrzymywali 400 IU witaminy D3 na dobę, a w drugiej i trzeciej grupie witaminę D3 podawano tylko matce w dawce, odpowiednio 2400 i 6400 IU. Mniej niż połowa (44,3%) matek uczestniczących w badaniu kontynuowała wyłączne karmienie piersią do 4. miesiąca życia dziecka, a jedynie ok. 28% z nich do 7. miesiąca życia dziecka. Największy odsetek kobiet, które przestały karmić piersią odnotowano w grupie otrzymującej witaminę D3 w dawce 2400 IU, dlatego nie uwzględniono jej w ostatecznej analizie.

U kobiet oceniano stężenie 25(OH)D, witaminy D3, wapnia, fosforu w odstępach miesięcznych, a u dzieci te same parametry oceniano po 4 i 7 miesiącach od włączenia do badania. Zaobserwowano znaczne różnice w początkowym średnim stężeniu 25(OH)D w surowicy pomiędzy matkami i niemowlętami rasy czarnej (matki: 69 nmol/l [95% CI: 26,5–132,5], niemowlęta: 24,1 nmol/l [95% CI: 2,5–113,8]) a matkami i niemowlętami rasy białej (matki: 77,2 nmol/l [95% CI: 14,5–133,3], niemowlęta: 43,4 [95% CI: 10,5–106,5]).

Zaobserwowano, że u matek karmiących piersią przyjmujących 400 UI witaminy D3 dziennie stężenie 25(OH)D w surowicy zmniejszyło się wraz z upływem czasu (o 10,5 nmol pomiędzy 1. a 7. miesiącem trwania badania), podczas gdy u kobiet karmiących przyjmujących 6400 IU witaminy D3 na dobę utrzymywało się na stałym poziomie. U niemowląt otrzymujących 400 UI witaminy D3 na dobę oraz niemowląt nieotrzymujących preparatu, ale karmionych przez matki otrzymujące witaminę D3 w dawce 6400 UI na dobę stężenie 25(OH)D osiągało zbliżone wartości. W odniesieniu do pozostałych parametrów laboratoryjnych (stężenie witaminy D3, wapnia, fosforu) nie obserwowano różnic pomiędzy grupami. W żadnej z grup nie odnotowano również zdarzeń niepożądanych.

Na podstawie wyników przeprowadzonego badania można stwierdzić, że duże dawki witaminy D3 suplementowane matce w okresie laktacji zapewniają wystarczającą podaż tej witaminy zarówno dla matki, jak i niemowlęcia. Jednak dawki witaminy D3 były mocno zróżnicowane, a nieuwzględnienie w analizie grupy przyjmującej pośrednią dawkę witaminy D3 nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy dawka 6400 UI na dobę jest dawką optymalną.

Od Redakcji: Aktualne wytyczne omówione w Medycynie Praktycznej-Pediatrii 5/2016 ze względów bezpieczeństwa nie zalecają podawania dużych dawek witaminy D matkom karmiącym piersią w celu suplementacji u noworodków i niemowląt. Wytyczne opracowano przed opublikowaniem powyższego badania.

Prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, podkreśla, że w ostatnich 3 latach ukazały się trzy znaczące prace odnoszące się do dawkowania witaminy D w pupulacji.1–3 Niezależnie od intencji autorów (zapobieganie krzywicy, wpływ na „jakość układu kostnego”) publikowane wyniki prac, które są różne metodologicznie (przegląd piśmiennictwa, badanie kliniczne z grupą kontrolną) mają bezpośredni wpływ na podejmowanie decyzji o zaleceniu suplementacji witaminy D przez lekarza, także w odniesieniu do granicznych wartości 25(OH)D (p. tab. 1.). A rozpiętość dawek jest ogromna: od 600 IU/24 h do 6400 IU/24 h dla kobiet karmiących piersią (p. tab. 2.).

W najnowszej przekrojowej pracy2 zalecono podawanie matce 600 IU/24 h witaminy D, co będzie zaspokajać potrzeby kobiety a nie karmionego piersią dziecka. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się natomiast przyjmowania dużych dawek witaminy D przez matkę. Natomiast z komentowanego artykułu Holis B.W. i wsp.3 warto przytoczyć jeden fragment: „Niemowlęta, dla których jedynym źródłem witaminy D była podaż z pokarmu matki (suplementowanej 6400 IU/24 h) nie różniły się od niemowląt, które otrzymywały w suplementacji doustnej 400 IU/24 h w wykonanych badaniach laboratoryjnych”.

Wniosek praktyczny z cytowanych prac2,3 jest następujący: Matka karmiąca powinna otrzymywać 600 IU na dobę/24 h witaminy D, a jej dziecko 400 IU na dobę./24 h.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post