Seniorzy nie potrzebują pieniędzy, a opieki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Seniorzy nie potrzebują pieniędzy, a opieki

Post autor: admin. med. »

Taką diagnozę stanu systemowej opieki nad osobami starszymi opublikowała Gazeta Prawna. Impulsem do analizy stały się badania EHIS 2014.

W najnowszej edycji badań przeprowadzanych co 5 lat w krajach UE po raz pierwszy zadano pytania o świadczenie przez respondenta nieformalnej długoterminowej opieki lub pomocy osobom w podeszłym wieku.

Taką opiekę lub pomoc sprawowało co najmniej raz w tygodniu blisko 16 proc. badanych. Częściej były to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 18 proc. i 13 proc.) oraz osoby w wieku 50-59 lat (co czwarta osoba). Ponad 3/4 pomagających otaczało opieką tylko członków własnej rodziny.

Według ekspertów w Polsce nadal brakuje systemowej opieki nad osobami starszymi. Lekarze albo nie podejmują specjalizacji w zakresie geriatrii, albo jej czynnie nie wykonują, ponieważ zarabiają mniej niż pielęgniarki (czynnie zawód wykonuje 336 geriatrów). W jeszcze gorszej sytuacji są fizjoterapeuci.

Prof. Barbara Bień, przewodnicząca Zespołu ds. Gerontologii przy Ministrze Zdrowia podkreśla, że seniorzy zmagają się z wielochorobowością i przyjmują ok. 20 różnych leków dziennie. Według profesor wprowadzenie darmowych medykamentów może spowodować, że ludzie w podeszłym wieku będą kupowali ich więcej niż potrzebują. Dodaje, że przede wszystkim potrzebują oni opieki, a nie pieniędzy.

Prof. Bień proponuje stworzenie systemu, w którym pielęgniarki będą wspomagały rodziny w opiece nad starszymi (wizyty patronażowe), a opiekunowie będą mieć tzw. przerwę wytchnieniową. Zaznacza, że 20 proc. osób starszych nie wychodzi z domów, a wielu zmaga się z depresją.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post