Seniorzy wciąż płacą za zaświadczenia lekarskie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Seniorzy wciąż płacą za zaświadczenia lekarskie

Post autor: admin. med. »

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie zlikwidowania opłat pobieranych od seniorów za wydanie zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych.

Ministerstwo Zdrowia już kilka miesięcy temu zadeklarowało, że kwestia opłat za wydanie takiego zaświadczenia dla seniorów zostanie rozwiązana przy okazji najbliższej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. W ramach tej nowelizacji zaświadczenia lekarskie związane z uczestnictwem seniorów w zajęciach sportowych miały być zaliczone do katalogu bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia nowelizację wprawdzie przygotowało, ale nie uwzględniło w niej obiecanych zmian, dotyczących zaświadczeń.

W opinii RPO takie działanie jest sprzeczne z priorytetami polityki senioralnej w Polsce. Rzecznik uważa, że nie powinni się tworzyć barier finansowych wpływających na efektywność polityki senioralnej i obciążać aktywnych seniorów dodatkowymi opłatami. Zwrócił się jednocześnie do ministra zdrowia z ponownym apelem o uwzględnienie tej zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post