Sieć szpitali to duże zmiany dla pacjentów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Sieć szpitali to duże zmiany dla pacjentów

Post autor: Asystentka »

Radziwiłł: sieć szpitali to duże zmiany dla pacjentów
Co zyskają pacjenci dzięki sieci szpitali?

- O sieci często dyskutuje się w kontekście dyrektorów szpitali, starostów, związków zawodowych, pracowników służby zdrowia, a reformę robimy przecież dla pacjentów - podkreślił minister zdrowia, który był gościem Radia Wrocław.

Pacjentów czekają 3 podstawowe zmiany.

Pierwszą zmianę pacjenci odczują już przy przyjmowaniu do szpitala.

- W szpitalu sieciowym obok SOR-u lub izby przyjęć ma funkcjonować przychodnia tzw. nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, czyli pacjenci najciężej chorzy, którzy oczekują na przyjęcie do szpitala nie będą musieli konkurować z tymi, którzy są przeziębieni, którym zabrakło leków w chorobie przewlekłej i nie zdążyli do swojego lekarza rodzinnego. Dla nich obok izby przyjęć będzie takie miejsce - powiedział minister.

Drugą zmianą dla pacjentów będzie sam pobyt w szpitalu.

- Dzisiejszy system koncentruje się na rozliczaniu pojedynczych procedur. Podczas gdy pacjent nie oczekuje wykonania procedur tylko opieki kompleksowej. Niektóre procedury były bardziej atrakcyjne inne mniej, automatycznie pacjenci stawali się mniej albo bardziej atrakcyjni dla szpitala. Prowadziło to do niedobrych zachowań, które nie były w interesie pacjenta - podkreślił Radziwiłł. Ma to się zmienić dzięki finansowaniu ryczałtowemu.

Trzecia zmiana pojawi się na etapie, kiedy pacjent wypisywany jest do domu.

- Bardzo często pacjent wypisany do domu nie jest jeszcze zdrowy. Zmiana, którą wprowadza sieć polega na tym, że szpital, który podejmie się leczenia pacjenta, będzie również musiał zapewnić mu w poradni przyszpitalnej opiekę u lekarza specjalisty, jeśli to konieczne, a także organizować u siebie rehabilitację - podsumował Radziwiłł. To bardzo ważna zmiana dla pacjentów. W praktyce oznacza to, że nie będą pozostawieni sami sobie. - Oznacza to dokończenie procesu lecenia, który bez tego mógłby być zniweczony - dodał szef resortu zdrowia.

Sieć szpitali powstanie od 1 października. Placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności.
Powstaną też cztery poziomy specjalistyczne: pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. W celu zakwalifikowania do sieci (poza szpitalami ogólnopolskimi) placówki medyczne będą musiały spełnić łącznie następujące warunki: udzielania świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez okres co najmniej 2 ostatnich lat kalendarzowych oraz będą musiały posiadać konkretne oddziały wymienione w projekcie ustawy.

Źródło: Radio Wrocław/Medexpress.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post