Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
ona.22
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 2 lip 2016, o 17:07

Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: ona.22 »

Dzień dobry, mam taki problem, że od dłuższego czasu( około roku) dostaję silnych bóli bezpośrenio po spożyciu pokarmu, a także płynów. Zaraz po jedzeniu dostaję również wzdęć z lewej strony brzucha. Mam spowolniony pasaż jelit oraz zaparcia. W wyniku na pasaż jelitowy mam także napisane, że mam hypotoniczny opuszczony żołądek. Co oznacza opuszczony żołądek?? Czy może mieć to wpływ na moje dlegliwości?? Moja dietetyk twierdzi, że być może opuszczony żołądek uciska na jelito grube. Czy istnieje taka możliwosć?? Jeśli tak to gdzie powinnam się z tym udać i jak leczyc?? Prosze o odpowiedź.
carboczar

Re: Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: carboczar »

Chodzi o hipotoniczny opuszczony żołądek,taki podejrzenie wskazuje na wydłużenie żołądka przez co może uciskać na jelita i utrudniać perystaltykę jelit.Czy tak jest trudno bez badań ocenić.Wskazane jest wykonanie RTG z kontrastem oraz wykonanie gastroskopii.Ale też zanim to nastąpi należy sprawdzić w mniej inwazyjnych metodach czyli usg,badanie gino(czasem zmiany na narządach kobiecych też mogą powodować takie objawy)Raczej lekarz nie będzie się śpieszył z wykonaniem takich badań wdrażając leczenie w kierunku Zespołu Jelita Drażliwego(ZJD lub IBS)Na początek należy udać się do lekarza ogólnego,który sam wdroży leczenie lub skieruje do gastrologa(wymagane skierowanie)Oczywiście można samemu rozpocząć leczenie stosując się do pewnych reżimów oraz z wykorzystaniem leków dostępnych bez recepty.Jeśli to nie pomoże wówczas można się udać do lekarza lub od razu się udać do lekarza.W zależności od wariantu mogę przedstawi dalsze kierunki leczenia.
ona.22
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 2 lip 2016, o 17:07

Re: Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: ona.22 »

Czyli opuszczony żołądek można leczyć?? Bo słyszałam, że czasami potrzebna jest na to operacja. Najdziwniejsze, że wzdęcia pojawiają się u mnie nawet po wypiciu dużej ilości zwykłej wody, a po jakimś czasie ustępują. Ból pojawia się po posiłku oraz przy przyjmowaniu pozycji pionowej. Czy to ma jakieś znaczenie??
dimedicus

Re: Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: dimedicus »

Podstawowa sprawa.zdiagnozowanie danej jednostki chorobowej,to że ktoś powiedział że to może być nie oznacza,że jest,do tego są potrzebne badania.Przypuszczenia to za mało dlatego proszę się udać do lekarza.A na razie stosować dietę lekkostrawną oraz stosować się do zaleceń następujących.
niewielkie objętościowo posiłki, ale często (5-6 razy)długie przerwy powodują,ze soki żołądkowe działają na pusty żołądek i podrażniają jego śluzówkę a duże porcje przeciążają układ pokarmowy)
posiłki o stałej porze, w spokoju i powoli(pozwoli to na unormowanie pracy układu pokarmowego i wydalniczego)
umiarkowana temperatura potraw
jedz zawsze śniadanie(zapobiegnie to podrażnieniu śluzówki żołądka,przez kwasy wydzielane pod wpływem stresu np. w pracy)
unikanie potraw ciężkostrawnych i wzdymających
nie smażyć lecz gotować, dusić lub piec w folii
unikanie dużej ilości przypraw szczególnie ostrych
unikać używek typu alkohol,papierosy,kawa
wskazany jest ruch(ćwiczenie,spacery)dla pobudzenia ukł.pokarmowego
dostarczać ukł.pokarmowego pożytecznych bakterii probiotycznych,które ułatwiają trawienie i chronią przed chorobami(np. jogurty)
pić dziennie minimum 2 l wody mineralnej niegazowanej,również herbaty ziołowe,naturalne soki i kompoty
Leków dostępnych zgodnie z życzeniem nie podaje.
ona.22
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 2 lip 2016, o 17:07

Re: Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: ona.22 »

Witam ponownie. Mój lekarz rodzinny stwierdził, że jest mało prawdopodobne, że mam opuszczony żołądek, ponieważ nigdy nie spotkał się z takim przypadkiem. USG i badanie ginekologiczne nic nie wykazało. Jak już wcześniej wspomniałam przy badaniu na pasaż jelita mam jednak napisane, że żołądek jest hypotoniczny, opuszczony. Dziwi mnie również to, że wzdęcia pojawiają się u mnie nawet po szklance zwykłej wody, a ból nasila się przy przyjmowaniu pozycji pionowej. Nie wiem czy jest to spowodowane złą pracą jelit czy żołądkiem. Zażywam obecnie gasprid i controloc jednak nie ma żadnej poprawy. Obawiam się, że moja dietetyk miała racja, że to ten opuszczony żołądek uciska na jelto. Tylko co powinnam z tym dalej robić i gdzie się udać??
dimedicus

Re: Silne bóle bezpośrednio po spożyciu pokarmu i płynów

Post autor: dimedicus »

Przede wszystkim udać się do gastrologa.Lekarz gastrolog jest specjalistą od takich problemów a nie ogólny który nie wie co to opuszczony żołądek,to jak ma wiedzieć co z tym zrobić!Badanie takiego stanu wykonuje się w dwóch sekwencjach ,na leżąco i na stojąco.Wiadomo,że w pozycji leżącej nic nie wyjdzie.Podane leki to za mało i zasadniczo nie pomogą.Wskazane jest poprawienie perystaltyki jelit a tymi lekami się tego nie osiągnie.Leki dostępne bez recepty to Espumisan(^ kapsułek 4 x dn) lub Espumisan easy(4 x dn po 1 saszetce max 2)Dodatkowo błonnik(można stosować Dicoman – Błonnik GNN,Colon C lub Iberogast
I stosować się do powyższych zaleceń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post