Sirtuiny inaczej mówiąc Sirt2 białka czy wydłużą nasze życie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Sirtuiny inaczej mówiąc Sirt2 białka czy wydłużą nasze życie

Post autor: admin. med. »

Sirtuiny; iskra nadziei na dłuższe życie?
Sirtuiny inaczej mówiąc Sirt2 białka są to enzymy, NAD+-zależne deacetylazy histonowe. U ssaków wykryto 7 typów tych enzymów (SIRT 1-7), które różnią się lokalizacją w obrębie komórki, aktywnością, pełnioną funkcją. Mają one wpływ na procesy metaboliczne, procesy starzenia, wzrost oraz proliferacje komórek. Prowadzone są liczne badania nad możliwościami wykorzystania modulacji aktywności biologicznej sirtuin w leczeniu chorób metabolicznych, chorób związanych z wiekiem.

Sirtuiny intrygowały naukowców od czasów, gdy po raz pierwsze odkryto ich związek z długowiecznością u drożdży, dlatego przeprowadzono wiele badań, które sugerują ich zdolność do zwiększania długości życia licznych organizmów.

Sirtuiny wydają się mieć podobny wpływ na długość życia jak dieta niskokaloryczna.Dowiedziono, że w przypadku wielu stworzeń stosowanie diety, która zawiera 30% mniej kalorii niż zazwyczaj prowadzi do wydłużenia życia. Wykryto, że zjawisko to nie występuje, jeśli zwierze jest zmienione genetycznie w taki sposób, że sirtuin nie wytwarza. Można z tego wnioskować, że korzystny efekt redukcji kalorii wymaga aktywności sirtuin.
Wykrycie związku między aktywnością sirtuin, zmniejszeniem ilości dostarczanych kalorii i starzeniem się doprowadziło do tak dużego zainteresowania naukowców tymi enzymami.

Wyniki opublikowane w Nature wskazują, że nadekspresja SIRT6 może wydłużać życie samców myszy o 15,8%.


SIRT6 zlokalizowana jest w jądrze komórkowym, przypisuje się jej udział w procesie naprawy uszkodzonych nici DNA.Na SIRT6 zwrócił uwagę Haim Cohen z Bar-Ilan University w Ramat-Gan, Izrael.
W 2006 roku przedstawiono wyniki badan, które sugerowały, że myszy pozbawione SIRT6 starzeją się o wiele szybciej, są małe i mają mniejszą zdolność do naprawy uszkodzonego DNA. Cohen i jego współpracownicy postanowili sprawdzić jakie będą efekty wyższego niż normalnie poziomu SIRT6 u myszy. Przeprowadzone badania wykazały, że nadmiar SIRT6 nie wpływa na długość życia samic myszy, natomiast zwiększa średnią długość życia transgenicznych samców myszy o 14,5% w jednej linii i o 9,9% w drugiej linii. Natomiast maksymalna długość życia wzrosła o 15,8% w pierwszej linii myszy oraz o 13,1% w drugiej linii, chociaż ostatni wzrost nie był istotny statystycznie.

Richard Miller, który bada procesy starzenia się na University of Michigan w Ann Arbor zwrócił uwagę na to, że myszy wykorzystane w badaniu są bardzo podatne na nowotwory, zwłaszcza samce, więc istnieje możliwość, że wydłużenie średniej długości życia jest wynikiem możliwych przeciwnowotworowych właściwości SIRT6.

Dlaczego SIRT6 miał inny wpływ na samce i samice? Odpowiedź na to pytanie nie jest jeszcze znana, warto jednak podkreślić, że samice szczepu myszy wykorzystanego w badaniu żyją o 15 % dłużej niż samce.

Udział sirtuin w procesach metabolicznych, apoptozie, naprawie DNA może sugerować ich zdolność do wydłużania życia. Prowadzone są liczne badania nad ich właściwościami, możliwościami wykorzystania. Jednak ciągle rodzą się nowe pytania, które wymagają ich dalszej analizy.
Autor: Paulina Dzięga
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post