Śląsk: aż 1317 ciąż z rządowego programu leczenia niepłodności

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Śląsk: aż 1317 ciąż z rządowego programu leczenia niepłodności

Post autor: admin. med. »

Po wielu miesiącach starań Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane dotyczące skuteczności rządowego programu in vitro. Program zaowocował ponad 10 tys. ciąż w całym kraju, z czego aż 1317 przypadło na Śląsk.

Po wielomiesięcznej batalii sądowej Ministerstwo Zdrowia zgodziło się udostępnić informacje dotyczące skuteczności rządowego programu in vitro. O ujawnienie danych z poszczególnych klinik od pewnego czasu zabiegało Stowarzyszenie "Nasz Bocian".

Dostępne od teraz statystyki pokazują, że finansowany przez resort zdrowia program poskutkował do tej pory aż 10 035 ciążami w całym kraju. Jednocześnie lekarze wykonali w klinikach w całym kraju 31 753 transferów zapłodnionych komórek jajowych. Średnia skuteczność takiego leczenia niepłodności w całym kraju wyniosła aż 32 proc.

- To bardzo dobry wynik zbiorczy w skali kraju, zważywszy na fakt, że dotyczy tak wielu ośrodków i przypadków zróżnicowanych medycznie. Oznacza to, że co trzeci transfer zapłodnionej komórki jajowej do macicy zakończył się ciążą pojedynczą lub mnogą - mówi dr Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, która realizuje program rządowy.

Na tym tle całkiem nieźle wypada Śląsk. Aż 13 proc. wszystkich ciąż, jakie powstały dzięki programowi przypada na ośrodki leczenia płodności w regionie. Na Śląsku dzięki wsparciu ministerstwa w 4 ośrodkach wykonano łącznie 4567 transferów, co zaowocowało 1317 ciążami, z czego 71 to ciąże mnogie.

W Klinice Gyncentrum z Katowic stosunek ciąż do liczby transferów wyniósł aż 34 proc. Oznacza to, że 1542 przeprowadzone transfery. zaowocowały w 518 ciążami, z czego 37 to ciąże mnogie. To jeden z najlepszych wyników w kraju, który jeszcze może być poprawiony, bo zabiegi przeprowadzone są do czerwca tego roku.

Co to oznacza w praktyce?

- Zważywszy na fakt, że parom w ramach dofinansowania przysługiwało do 3 transferów i w większości przypadków konieczne było wykorzystanie 2-3 prób, niemal każda terapia zakończyła się ciążą. W przypadku części par wystarczyła jedna próba, w innych przypadkach konieczne były kolejne transfery. Skuteczność tego typu terapii możemy dziś obliczyć na poziomie 80-90 proc. przy więcej niż jednej próbie, jak to miało miejsce w rządowym projekcie - mówi dr Dariusz Mercik.

Niestety opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia wyniki można zacząć traktować jako podsumowanie całego projektu realizowanego w latach 2013-2016. W grudniu rząd zadecydował o wstrzymaniu finansowania dla projektu. Zastąpi go Narodowy Program Prokreacyjny, który nie zakłada wsparcia dofinansowania do tego typu terapii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post