Śląskie: powstanie osiem dziennych domów opieki. Komu pomogą

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Śląskie: powstanie osiem dziennych domów opieki. Komu pomogą

Post autor: admin. med. »

Śląskie: powstanie osiem dziennych domów opieki. Komu pomogą?
W woj. śląskim ma powstać osiem dziennych domów opieki - m.in. w Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Kobiórze, przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie oraz Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach. - Dzienna opieka nad osobami starszymi jest szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z otępieniem - stwierdził na łamach Gazety Wyborczej Jarosław Derejczyk, dyrektor katowickiego Szpitala Geriatrycznego.

Szpital Geriatryczny w Katowicach uruchomi projekt w maju 2016 r., a pierwszych pacjentów ma przyjąć trzy miesiące później.

Czytaj więcej: Katowice: szpital geriatryczny latem otworzy dzienny dom opieki

Podopieczni DDOM będą mogli korzystać z uruchomionego niedawno w szpitalu Centrum Fizjoterapii, gdzie oprócz specjalistycznej rehabilitacji geriatrycznej jest możliwa także rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna i ortopedyczna.

Na łamach GW dyrektor Jarosław Derejczyk tłumaczył, że formy dziennej opieki nad starszymi osobami funkcjonują w rozwiniętych krajach od 25 lat, zaś w Polsce do niedawna była w tym obszarze luka. Wyjaśniał, że placówki są potrzebne m.in. pacjentom z otępieniem, ponieważ są oni szczególnie wrażliwi na zmianę otoczenia; zagwarantowanie im codziennego powrotu do własnego domu zmienia sytuację.

Program stworzenia DDOM dla pacjentów 65+ firmuje Ministerstwa Zdrowia. Nowe domy będą przez dwa najbliższe lata finansowane z funduszy unijnych. Każda z 41 placówek wybranych przez resort do stworzenia dziennych domów opieki dostanie około miliona złotych.

Czytaj więcej: Konkurs na DDOM rozstrzygnięty. Dofinansowano 41 projektów - oto lista

Domy będą przyjmować pacjentów, którzy wymagają codziennej opieki medycznej bez konieczności hospitalizacji, osoby chore, które muszą być pod obserwacją oraz podopiecznych z zaleceniem rehabilitacji.

Po dwóch latach funkcjonowania program DDOM zostanie przeanalizowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Możliwe, że po zmianie trybu finansowania placówek na formę kontraktów z NFZ powstanie ich znacznie więcej.

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post