Slejenie warg sromowych kto może mieć?dziecko czy dorosła ko

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Slejenie warg sromowych kto może mieć?dziecko czy dorosła ko

Post autor: admin. med. »

Czym jest synechia?



Synechia to zrośnięcie warg sromowych. Jest to schorzenie nabyte. Dotyczy małych dziewczynek, zwykle pomiędzy 2, a 3 rokiem życia. Dodatkową grupę pacjentek stanowią kobiety po radioterapii, urazach mechanicznych sromu oraz panie w wieku pomenopauzalnym.

Najczęściej stan ten nie powoduje żadnych dolegliwości. Natomiast w niektórych przypadkach przesłonięte jest ujście cewki moczowej, co może prowadzić do infekcji i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, w tym zabiegowego.

Przyczyny zrośnięcia warg sromowych



Zrośnięcie warg sromowych jest to częściowe lub całkowite zespolenie się warg sromowych mniejszych w linii środkowej. Różnica między tymi dwoma typami polega na długości odcinka zrośnięcia lub sklejenia, w przypadku zrośnięcia częściowego dotyczy to tylko fragmentu warg sromowych.

Sądzi się, że przyczyną takiego stanu jest hipoestrogenizm, czyli niskie stężenie estrogenów u małych dziewczynek, dlatego problem ten dotyczy głównie dzieci do 2-3 roku życia, u przedszkolaków jest sporadyczny, a u nastolatek, u których nie występują zaburzenia hormonalne związane z obniżonym poziomem estrogenów sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

Estrogeny są między innymi odpowiedzialne za produkcję wydzieliny, która zapewnia odpowiednie nawilżenie tych okolic, w związku z czym przy braku wystarczającej ilości tych hormonów srom jest wyschnięty, a cienkie wargi sromowe małych dziewczynek łatwo ulegają sklejeniu (sklejenie warg sromowych). Sytuacjom takim dodatkowo sprzyjają wszelkie urazy tych delikatnych okolic, nawet mikrourazy spowodowane obtarciem przez pieluszkę. Przy nawracającym pieluszkowym zapaleniu skóry rodzice powinni mieć na uwadze możliwość takiej komplikacji.

Co ważne zrośnięcie warg sromowych zwykle nie dotyczy niemowląt, czyli dzieci do 1 roku życia, może to być związane z krążeniem w ich organizmie estrogenów odmadczynych, czyli takich które przekazała im mama przez łożysko jeszcze w trakcie ciąży. Schorzenie dotyczy nie więcej niż 1 % dziewczynek, ale obecnie w związku z wzrastającą świadomością wśród rodziców i lekarzy zaczyna być coraz częściej rozpoznawane.

Zrośnięcie warg sromowych – objawy



Zrośnięcie warg sromowych może zauważyć czujny rodzic w trakcie zmiany pieluchy lub lekarz w trakcie wizyty kontrolnej. Po rozchyleniu warg sromowych większych, wargi sromowe mniejsze również powinny się rozejść na boki uwidaczniając wejście do pochwy przesłonięte błoną dziewiczą. W każdym innym przypadku, zwłaszcza jeżeli pomiędzy brzegami warg sromowych mniejszych widać napiętą cienką błonkę, należy taką sytuację zgłosić lekarzowi w trakcie najbliższej wizyty. Ważne jest, żeby pamiętać o występowaniu takiego schorzenia i być czujnym na objawy jakie mogą się z tym wiązać:

trudności w rozpoczęciu mikcji, które mogą być spowodowane przesłonięciem ujścia cewki moczowej przez zrośnięte wargi sromowe,
częściowe zaleganie moczu po mikcji w kieszonce utworzonej ze zrośniętych warg sromowych, może się to wiązać ze stopniowym opróżnianiem wytworzonego zachyłka co mylnie bywa odbierane jako popuszczanie moczu,
zaleganie moczu może doprowadzić do rozwoju infekcji i wynikających z niej dolegliwości dyzurycznych (świąd, ból, pieczenie podczas mikcji), w tym przypadku prawdziwa przyczyna również może zostać przeoczona, a dolegliwości będą przypisane zakażeniu układu moczowego.


Leczenie zrośniętych warg sromowych



Postępowanie w przypadku zrośnięcia warg sromowych może być zachowawcze lub zabiegowe.

Leczenie zachowawcze to:
maść estrogenowa,
maść sterydowa.
Leczenie zabiegowe to:
manualne lub mechaniczne rozdzielenie warg sromowych,
chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych.

Dobranie odpowiedniego leczenia zależy od zaawansowania problemu. W sytuacji niewielkiego zrostu warg sromowych u młodych dziewczynek można zastosować postępowanie wyczekujące do okresu dojrzewania, kiedy stężenie estrogenów osiągnie odpowiedni poziom i może dojść do samoistnego rozwiązania problemu. Czasami lekarz może dodatkowo zlecić zastosowanie maści estrogenowej lub sterydowej. Maść taką należy nałożyć na niewielki kompres lub wacik i po rozchyleniu warg sromowych większych zaaplikować ją na linię zrośnięcia delikatnie dociskając.

Leczenie takie najczęściej trwa kilka tygodni zwykle nie dłużej niż 1,5 miesiąca. W trakcie leczenia maścią estrogenową należy zwracać uwagę na możliwe skutki uboczne:

delikatne plamienie z pochwy,
obrzęk i bolesność gruczołów sutkowych,
przebarwienia na skórze sromu.

Każdy z powyższych objawów może być związany z działaniem estrogenów i być przejściowy, ale zawsze należy zgłaszać zaobserwowane zmiany lekarzowi w trakcie wizyt kontrolnych.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, zrośnięcie warg sromowych wiążę się z uciążliwymi dolegliwościami lub lekarz stwierdzi znaczne zaawansowanie problemu należy rozważyć poddanie dziecka leczeniu zabiegowemu. Najczęściej udaje się rozdzielić wargi sromowe ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. W przypadku niepowodzenia konieczne będzie wykonanie operacji w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym.

Zrośnięcie warg sromowych u dorosłych kobiet
U dorosłych kobiet do zrośnięcia warg sromowych może dojść w następujących sytuacjach:

w wieku pomenopauzalnym w związku z obniżonym stężeniem estrogenów,
jako komplikacji po radioterapii u pacjentek leczonych z powodu nowotworów,
na skutek nieprawidłowego zagojenia się rany po urazie warg sromowych.

Postępowanie lecznicze jest takie same jak u młodych dziewcząt. Dodatkową możliwością jest zastosowanie estrogenoterapii dopochwowej trwającej zwykle 4-8 tygodni. Codzienne stosowanie estrogenów na srom jest również zalecane jako przygotowanie do operacji rozdzielenia warg sromowych.
Autor: lek. Magdalena Pertkiewicz
źródło:wylecz.to/pl/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post