Sok Aloesowy - jak wybrać?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Sok Aloesowy - jak wybrać?

Post autor: Asystentka »

Zdrowy Sok Aloesowy - jak wybrać?

Wielu z nas słyszało o dobroczynnych właściwościach soku aloesowego. Przy najbliższej okazji sięgaliśmy więc po butelkę z drogim sokiem w sklepie ale okazywało się, że zawiera niewielką ilość soku, olbrzymią porcję cukru i do tego sztuczne barwniki i aromaty. Jak nie dać się nabić w butelkę... soku aloesowego?

O dobroczynnych właściwościach aloesu dla urody wie już każdy. Od lat na naszych półkach królują mydła, kremy i płyny do mycia aloesowe, które łagodzą podrażnienia i nawilżają włosy, skórę czy paznokcie. Jednak roślina ta ma też dobroczynne działanie na wnętrze naszego organizmu.

Oczyszcza, przywraca organizmowi równowagę, latem delikatnie schładza. Sok aloesowy to obok wody kokosowej "eliksir młodości", czyli miks witamin i minerałów, które doskonale wpływają na nasz umysł i ciało. Podobny do żelu miąższ aloesu składa się w 99 % z wody, a poza nią zawiera aż 200 witamin, minerałów i dobroczynnych substancji aktywnych.
Bogactwo w butelce

Znajdziemy w nim witaminy B (w tym rzadką w roślinach witaminę B12), A, C i E - a to już miks składników odżywczych i antyoksydantów, po który powinien sięgnąć każdy, kto cierpi z powodu stresu, pali papierosy, niezdrowo się odżywia czy chce wzmocnić swoją odporność. Poza nimi znajdziemy tu wapń, magnes, potas, cynk, chrom, selen, sód i żelazo co sprawia, że szklanka takiego soku pita codziennie może poprawić stan organizmu skuteczniej, niż niejeden suplement diety.

Kolejnym, co zadziwia naukowców, jest ilość aminokwasów, jaką można znaleźć w tej roślinie. Znamy ich około dwudziestu a osiem z nich jest niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu - w aloesie znajdziemy ich około osiemnastu. W aloesie jest też miks nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Korzyści z sięgania po aloes można wymieniać długo - przy zatruciu lub niestrawności możemy dzięki sokowi aloesowemu przywrócić organizm do dobrej kondycji a dzięki zawartym w nim adaptogenom łatwiej poradzimy sobie z alergią. Warto też zwrócić uwagę na konsystencję miąższu tej rośliny. Podobnie, jak w przypadku nasion Chia i wodorostów jest ona 'galaretowata'.

Co to oznacza? Bogaty w minerały 'żel' nie zostanie od razu strawiony w organizmie ani wchłonięty jak woda, lecz w przewodzie pokarmowym "zbierze" toksyny, które napotka na swojej drodze i pomoże usunąć je z organizmu. To świetna wiadomość dla osób, które niezdrowo się odżywiają i chcą oczyścić organizm.
Oby nie z koncentratu

Jak więc widać, obok wody kokosowej czy wysokozmineralizowanych wód to prawdziwa bomba witaminowa, i to w pełni naturalna. Dlatego naukowcy są zgodni, że sportowcy czy osoby cierpiące z powodu... kaca, zamiast sięgać po niezdrowe i pełne cukru napoje izotoniczne, mogą szybko przywrócić organizmowi równowagę właśnie przy pomocy aloesu.

Ale uwaga - w sklepach najpopularniejsze są napoje i koncentraty aloesowe, które nie mają zbyt dużej wartości odżywczej. Wczytując się w ich skład odkryjemy, że zawierają 0,1 - 20 % aloesu a reszta to... woda, cukier lub soki z innych, mniej wartościowych owoców.

Są przy tym od nich znacznie droższe! Koncentrat aloesowy to twór powstały przez odparowanie wody i dodanie sporej dawki cukru - a to przecież głównie w wodzie znajdują się składniki odżywcze tej rośliny. Mija się też z celem nabywanie napojów czy deserów na bazie sproszkowanego aloesu - ponieważ aloes składa się w 99 % z wody, w takim proszku nie znajdziemy już niemal żadnych wartości odżywczych.

Dlatego szukając aloesu na półce warto zwrócić uwagę, by był to prawdziwy sok (a nie napój ani sok z koncentratu) i zapoznać się z jego składem. Na koniec warto pamiętać, że aloes, który hodujemy na naszych balkonach niekoniecznie nadaje się do wyciśnięcia i spożycia szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Przy produkcji soku aloesowego dokładnie oddzielany jest miąższ od skórki tej rośliny, a przedtem poddaje się ją obróbce, by pozbyć się substancji szkodliwych dla ludzi.

Aloes z klatki schodowej czy balkonu mógł przez lata "zbierać" zanieczyszczenia, których nie powinniśmy włączać do naszej diety. Aloesu nie poleca się też pić kobietom w ciąży.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post