Spada śmiertelność z powodu nowotworów u dzieci

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Spada śmiertelność z powodu nowotworów u dzieci

Post autor: Asystentka »

USA: spada śmiertelność z powodu nowotworów u dzieci
W USA wyraźnie zmniejszyła się wśród dzieci umieralność z powodu chorób nowotworowych, głównie białaczek - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez amerykańskie Narodowe Centrum Zdrowia (NCI).

Dr Bart Barlogie powiedział podczas odbywającego się w Nowym Jorku kongresu hematologów "Lymphoma & Myeloma", że nie jest to zasługa jednej "cudownej" terapii, lecz zastosowania wielu leków i schematów leczenia.

- Tak dużego postępu w farmakologii onkologicznej jak w ostatnich latach nie widziałem w całej mojej praktyce lekarskiej, a jestem lekarzem już kilkadziesiąt lat - podkreślił specjalista, który pracuje w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

Z danych Narodowego Centrum Zdrowia wynika, że w Stanach Zjednoczonych w latach 1999-2014 średnio o 20 proc. zmniejszyła się umieralność na nowotwory, i to we wszystkich grupach etnicznych. Największy spadek (o 22 proc.) zarejestrowano wśród nastolatków w wieku od 15. do 19. roku życia. Nadal jednak chłopcy o 30 proc. częściej niż dziewczęta umierają na choroby nowotworowe.

Największy postęp uzyskano w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego, co sprawiło, że zmieniły się proporcje między białaczkami i guzami mózgu. O ile przed ponad 15 laty jedna trzecia zgonów dzieci z powodu nowotworów była związana z białaczkami, o tyle obecnie już tylko jedna czwarta. W przypadku guzów mózgu jest teraz odwrotnie - w 1999 r. co czwarty zgon wywołany był tymi nowotworami, a teraz prawie co trzeci.

Niektóre leki, które zrewolucjonizowały leczenie dorosłych, okazały się skuteczne również w leczeniu chorób układu krwiotwórczego u dzieci. Przykładem jest imatynib, który początkowo był stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Obecnie z powodzeniem stosuje się go również u dzieci w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.

Prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień z Kliniki i Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powiedziała dziennikarzowi PAP podczas kongresu w Nowym Jorku, że w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej wykorzystuje się już trzy generacje leków (pierwszy był imatynib, który doczekał się już generyków - PAP).

- Obecnie testowany jest lek czwartej generacji, który znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych - dodała.

Wszystkie te leki pozwalają skutecznie leczyć ponad 90 proc. chorych z przewlekłą białaczką szpikową. W przypadku białaczki limfoblastycznej u dzieci skuteczność leczenie jest podobna i przewiduje się, że poza nielicznymi przypadkami u najmłodszych pacjentów będzie to wkrótce choroba całkowicie wyleczalna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post