Spadek liczby szczepień i wzrost zakażeń odrą w Europie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Spadek liczby szczepień i wzrost zakażeń odrą w Europie

Post autor: Asystentka »

Ponad 1,5 tys. przypadków zakażeń odrą odnotowano w 14 krajach Europy w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. - poinformowało w poniedziałek (24 kwietnia) Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC). Głównym tego powodem jest spadek liczby szczepień przeciwko tej chorobie.

ECDC podkreśla, że na odrę nie chorują tylko dzieci. W 2014 r. co drugi przypadek tej infekcji wykryto u dorosłych, a w ostatnich dwóch latach - co trzeci.

Największy wzrost zakażeń z powody odry w styczniu i lutym 2017 r. odnotowano w Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Rumunii, Szwecji i Włoszech. W tych krajach był on ponaddwukrotnie większy niż w tym samym okresie 2016 roku.

W całej Europie od marca 2016 do lutego 2017 odnotowano 5881 przypadków odry, głównie w Rumuni, na którą przypada aż 46 proc. tych zakażeń, we Włoszech (24 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii (9 proc.).

Dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie uważa, że w Polsce nie ma wzrostu zachorowań na odrę. Jego zdaniem możemy mówić jedynie o pewnych wahaniach rejestrowanych przypadków tej choroby. - W Polsce zachorowalność na odrę utrzymuje się na podobnym poziomie od kilkunastu lat - podkreślił w rozmowie z PAP.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Vytenis Andriukaitis uważa, że wzrost zachorowań na odrę związany jest ze spadkiem szczepień przeciwko tej chorobie.

Pełną ochronę przed tą infekcją uzyskuje się po zaszczepieniu 95 proc. populacji. Konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki. Według ECDC, w 2015 r. poniżej tego progu pierwszą dawką byli zaszczepieni mieszkańcy 12 krajów Unii, a drugą dawką - 15 państw.

Odra jest ostrą wirusową chorobą zakaźną, a jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej.

Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych, przedostają się do różnych organów - skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby. Okres wylęgania choroby trwa 10-12 dni.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post