Sposób finansowania szpitali w sieci nie zatrzyma spirali za

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Sposób finansowania szpitali w sieci nie zatrzyma spirali za

Post autor: Asystentka »

Sposób finansowania szpitali w sieci nie zatrzyma spirali zadłużenia
W poniedziałek (29 maja) upływa termin zgłaszania uwag do rozporządzeń, które opisują funkcjonowanie placówek w sieci zabezpieczenia szpitalnego oraz metodę wyliczania ryczałtu dla szpitali w sieci - przypomina RMF FM i przedstawia opinie dyrektorów lecznic na ten temat.

Wszystko zależy od obecnej sytuacji finansowej szpitala, wysokości kontraktu w 2015 roku (to on jest punktem wyjścia do wyliczeń) i liczby nadwykonań, które mają być uwzględnione w bardzo skomplikowanym algorytmie.

Dla Szpitala Powiatowego w Garwolinie (Mazowsze) wejście do sieci oznaczać będzie więcej pieniędzy - kilka milionów zł. Krzysztof Żochowski, dyrektor szpitala, zauważa, że budżet placówki będzie uwzględniał wysokość kontraktu i faktycznie wykonane nadwykonania, niezależnie czy zostały one zapłacone przez NFZ.

Z kolei dla Szpitala Miejskiego nr 2 w Mysłowicach pula pieniędzy się nie zmieni. - Dalej będziemy otrzymywali te same, czyli za małe do normalnego, bieżącego funkcjonowania pieniądze. Szpitale będą się zadłużały i spirala długów będzie się kręciła - ocenia dyrektor Mariusz Wołosz.

Dodaje, że nowy system nie daje żadnych szans na pozbycie się długów. Szpitale powiatowe na co dzień nie bilansują swojej działalności. Wejście do sieci z takim sposobem finansowania nie ma żadnej wartości dodanej i nie pozwala sądzić, że będzie nam się funkcjonowało lepiej - ocenia Wołosz.

Jak zauważa, szpitale płacą coraz więcej i coraz więcej wydają na obsługę długu. Widoku na zatrzymanie spirali długów nie ma. Tymczasem na koniec ubiegłego roku zadłużenie polskich szpitali przekroczyło 11 miliardów złotych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post