Stan serca

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Stan serca

Post autor: admin. med. »

Stan zdrowia Twojego serca
Twoje serce jest niezwykłe: pracuje bardzo ciężko w każdej sekundzie każdego dnia. Twoje serce znajduje się w samym centrum Twojego organizmu, a kiedy pracuje dobrze, pompuje tętnicami krew, dostarczając tlen i niezbędne składniki odżywcze do każdego zakątka ciała. Im silniejsze jest Twoje serce, tym wolniej musi pompować krew, by dostarczyć ją do każdego miejsca Twojego ciała, i tym mniej jest obciążone.
Czym jest choroba serca?

Choroba serca czy choroba wieńcowa serca to ogólny termin opisujący szereg różnych problemów związanych z sercem.

Najpowszechniejszym rodzajem jest choroba wieńcowa, schorzenie, w którym tętnice dostarczające krew do serca są blokowane przez płytki miażdżycowe.

Taka sytuacja może prowadzić do zawału.


Choroba układu sercowo-naczyniowego jest główną przyczyną śmierci na całym świecie.

Niemniej jednak, dzięki dokonaniu drobnych zmian w diecie i stylu życia, możesz poprawić stan zdrowia swojego serca i jakość Twojego życia.


Czynniki ryzyka zdrowia serca:


Wiedza na temat czynników ryzyka jest pierwszym krokiem do kontrolowania stanu zdrowia serca.

Istnieje wiele czynników ryzyka związanych z chorobą serca - ważne, by poświęcić uwagę im wszystkim.

Czynnik ryzyka to określone zachowanie wynikające ze stylu życia, czynnik osobisty lub warunki środowiskowe, które podnoszą prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń serca.

Im więcej w Twoim życiu czynników ryzyka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że negatywnie wpłyną one na stan Twojego serca. Niektóre czynniki ryzyka można zmienić, inne nie.
Czynniki ryzyka dla zdrowia serca i jak możesz poprawić swoją sytuację


Wiek i płeć
Twój wiek jest kluczowym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia Twojego serca. Im jesteś starszy, tym większe jest ryzyko wystąpienia problemów związanych z sercem. Płeć ma równie istotny wpływ na stan zdrowia Twojego serca, szczególnie jeśli jesteś mężczyzną.

Palenie
Rzucenie palenia to jedna z najistotniejszych decyzji, jakie możesz podjąć w trosce o swoje serce, nawet jeśli palisz od wielu lat. Palenie papierosów, nawet kilku dziennie, może wpływać na kondycję Twojego serca oraz zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej nawet o 50%. Jeśli jednak postanowisz rzucić palenie, odczujesz korzyści tej decyzji znacznie szybciej niż się spodziewałeś i to nie tylko w odniesieniu do kondycji Twojego serca, ale ogólnego stanu zdrowia.
Wysokie ciśnienie krwi
Podwyższone lub wysokie ciśnienie krwi może mieć niekorzystny wpływ na kondycję Twojego serca, ale jest to problem, który można łatwo zdiagnozować i leczyć dzięki zdrowej diecie i zdrowemu stylowi życia, a w niektórych przypadkach, przyjmując leki. Możesz utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, przestrzegając zdrowej diety i prowadząc zdrowy tryb życia. Warto regularnie mierzyć ciśnienie – poproś o to swojego lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę; to prosta czynność, a może wiele zmienić, bowiem nie każdy ma objawy wysokiego ciśnienia.
Wysoki poziom cholesterolu we krwi
Podwyższony poziom cholesterolu niekorzystnie wpływa na kondycję Twojego serca. Może powodować odkładanie się złogów lipidowych w tętnicach, co prowadzi do ich zwężenia, co z kolei sprawia, że serce jest bardziej obciążone. Jedynym sposobem, by poznać poziom cholesterolu, jest poddanie się badaniu. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli masz podwyższony lub wysoki poziom cholesterolu, możesz poprawić tę sytuację poprzez dokonanie drobnych zmian w swojej diecie i stylu życia.
Cukrzyca
Cukrzyca ma duży wpływ na kondycję Twojego serca. Nasila również skutki innych czynników takich jak palenie, nieprawidłowe ciśnienie krwi czy nieprawidłowy poziom cholesterolu lub otyłość. Niemniej jednak, dzięki właściwemu leczeniu i poprzez dokonanie dobrych zmian w diecie i trybie życia, możesz ograniczyć ten skutek. Historia chorób w rodzinie lub przedwczesne problemy z sercem.
W tym kontekście słowo rodzina odnosi się do najbliższych członków Twojej rodziny, tj. Twojego ojca, matki, brata lub siostry – znaczenie ma to, czy u którejś z tych osób występowały choroby serca. Wiek, w którym pojawiły się u nich choroby serca, jest istotny w określeniu Twojego ryzyka: w przypadku ojców i braci, ważne jest, czy choroby serca wystąpiły przed 55. rokiem życia, natomiast w przypadku matek i sióstr, przed 65. rokiem życia. Wiedza na temat historii chorób w rodzinie jest ważna, ponieważ istnieje wiele pozytywnych zmian dotyczących diety i stylu życia, jakich możesz dokonać, by zadbać o swoje serce i pozostać w dobrej kondycji.
Pochodzenie etniczne
Pewne grupy etniczne są bardziej narażone na choroby serca niż inne.
Problemy z nadwagą
Nadwaga niekorzystnie wpływa na kondycję Twojego serca, ponieważ nasila czynniki ryzyka takie jak wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca. Nawet mały spadek wagi może bardzo pozytywnie wpłynąć na kondycję Twojego serca. Powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem na temat odpowiednich zmian, jakich możesz dokonać w zakresie swojej diety i stylu życia, by poprawić swoją wagę.

Nadmierne spożycie alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu może niekorzystnie wpływać na kondycję Twojego serca, ponieważ może być powodem problemów takich jak wysokie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy przybieranie na wadze, gdyż napoje alkoholowe mają bardzo dużą wartość kaloryczną. Stąd, troszcząc się o swoje serce, powinieneś spożywać umiarkowane ilości alkoholu, nie przekraczając zalecanych 1-2 jednostek na dzień: kobiety nie więcej niż 1 kieliszek; mężczyźni nie więcej niż 2 kieliszki dziennie.
Stres
Choć stres nie jest bezpośrednio związany z poważnymi problemami z sercem, niektóre ze sposobów, do jakich się uciekamy, by sobie z nim poradzić, np. palenie, jedzenie fast foodów czy nadmierne picie alkoholu, mogą niestety mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia serca. Dlatego to niezmiernie istotne, by nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem w zdrowy sposób np. poprzez aktywność fizyczną, przestrzeganie zdrowej diety czy naukę technik relaksacyjnych.
Ta strona internetowa jest pełna pomysłów i wskazówek, które pomogą Ci dokonać małych zmian w Twojej diecie i stylu życia, być mógł poprawić stan zdrowia swojego serca i jakość życia.
Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się, jak pokochać swoje serce!
źródło: flora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post