Stany zapalne Cewki Moczowej, zapalenie nieswoiste

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Stany zapalne Cewki Moczowej, zapalenie nieswoiste

Post autor: admin. med. »

Zapalenie cewki moczowej nieswoiste (zwane też nierzeżączkowym) to bakteryjny typ choroby wenerycznej, zazwyczaj przenoszony przez inne bakterie, głównie chlamydię. Cewka moczowa to przewód który łączy pęcherz moczowy z ujściem zewnętrznym u mężczyzn a brodawką cewkową u kobiet. Zakażenie to nazywa się nieswoistym zapaleniem cewki moczowej jako że nie do końca znana jest jego bezpośrednia przyczyna. Infekcja może być przenoszona drogą płciową ale może być także spowodowana zbyt intensywnym stosunkiem płciowym.

Zapalenie cewki moczowej częściej występuje u mężczyzn chociaż u kobiet jest też dość powszechne. Jest ono jednakże łatwe do wyleczenia terapią antybiotykową taką jak Azithromycin lub Dokscycyklina.
Jakie są przyczyny Zapalenia Cewki Moczowej?

Badania dowiodły że w 50% przypadków zapalenie cewki moczowej spowodowane jest Chlamydią. Bakteria ta może być jednak przenoszona także przez wirus HPV, opryszczki i rzęsistka pochwowego. Niezapezpieczony stosunek seksualny zwiększa ryzyko zakażenia każdej z tych infekcji. Bakterie powodujące zapalenie cewki moczowej są przenoszone w trakcie stosunku.
Jakich symptomów zapalenia cewki moczowej należy się spodziewać?

Większość nosicieli tej bakterii nie zdaje sobie z tego sprawy jako że często nie ma widocznych objawów zapalenia cewki moczowej.

Mężczyźni zakażeni bakterią mogą doświadczyć pieczenia przy oddawaniu moczu, czubek penisa może być zaczerwieniony i bolesny. Może się też pojawić wydzielina z penisa i zwiększona potrzeba oddawania moczu. Kobiety zazwyczaj nie doświadczają żadnych symptomów aż do momentu kiedy infekcja rozprzestrzeni się do jajowodów i macicy. Wtedy zazwyczaj symptomy te zaczynają być bolesne. Zakażenie może prowadzić do wymiotów, temperatury, krwawienia z pochwy i bóli brzucha.
Czy zapalenie cewki moczowej może powodować komplikacje?

Zapalenie to może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych jeśli nie jest leczone. Dlatego własnie konieczne jest przeprowadzenie badań na choroby weneryczne po niezabepieczonym stosunku. U kobiet, nieleczone zapalenie cewki moczowej może prowadzić do bezpłodności i powikłań ciąży, u mężczyzn grozi stałym uszkodzeniem jąder. Zarówno mężczyźni jak i kobiety ponoszą ryzyko nawracającego zapalenia, syndromu Reitera i innych powikłań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post