Staranie się o skierowanie do sanatorium.

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Staranie się o skierowanie do sanatorium.

Post autor: admin. med. »

Aby skorzystać z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej, na pewno trzeba zacząć od uzyskania skierowania. Warto jednak wiedzieć, co dalej zrobić z takim dokumentem.

1. Skierowanie
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wzór skierowania dostępny jest TUTAJ.

2. Opis stanu pacjenta
Wystawiając skierowanie, lekarz kierujący pacjenta na leczenie zobowiązany jest dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić (zaznaczając odpowiednią rubrykę) pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.

3. Kopie dokumentów
Zapytaj lekarza, czy musisz dołączyć do skierowania kopie dokumentów. Jeżeli lekarz wystawiający skierowanie w punkcie trzecim obowiązującego druku wpisze wymagane wyniki badań (morfologii, ob, moczu, EKG, zdjęć rtg), wówczas nie należy dodatkowo załączać wyników badań, które zostały już ujęte w skierowaniu. W przypadku składania wraz ze skierowaniem kart informacyjnych z pobytów szpitalnych konieczne jest dołączenie kserokopii tychże dokumentów.

4. Dostarczenie skierowania
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może być przesłane do oddziału Funduszu przez lekarza kierującego lub przez zainteresowanego świadczeniobiorcę. Skierowanie można wysłać pocztą lub przynieść do oddziału NFZ osobiście.

5. Rejestracja
Skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu, jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia braków formalnych (np. brak pieczątki przychodni) Fundusz poprosi o ich uzupełnienie.

6. Przekazanie skierowania
Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty druku pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

7. Pierwsze powiadomienie
O zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego lub odmowie NFZ powiadamia listownie.

8. Termin wyjazdu
Po otrzymaniu pisemnej informacji o zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego czekaj na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to ok. dwa lata.

9. Drugie powiadomienie
O terminie wyjazdu zostaniesz powiadomiony listownie na minimum 14 dni przed turnusem.

10. Etap realizacji
To na jakim etapie jest realizacja skierowania, sprawdzisz używając indywidualnego numeru w TEJ WYSZUKIWARCE.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post