Starszy chory u gastroenterologa wymaga więcej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Starszy chory u gastroenterologa wymaga więcej

Post autor: Asystentka »

Prof. Barbara Skrzydło-Radomańska: starszy chory u gastroenterologa wymaga więcej
Starszy chory bywa trudniejszym pacjentem niż osoba młodsza. Trudniej pozyskać jego zaufanie, a wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość występowania niektórych chorób układu trawienia, w tym nowotworów jelita grubego – mówi prof. Barbara Skrzydło-Radomańska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Czy wraz z wiekiem rośnie ryzyko chorób układu pokarmowego i jakich?
Tak, ale nie wszystkich chorób. Niektóre choroby rzeczywiście częściej występują w tzw. wieku starszym, czyli, według WHO powyżej 65-tego roku życia, choć według prac epidemiologów już po 60-tym roku życia można mówić o wieku podeszłym. Do chorób występujących częściej w wieku starszym należy przede wszystkim choroba uchyłkowa jelita grubego, po 60 roku życia stwierdza się ją u ponad 70% osób.
W sposób szczególny w wieku starszym należy traktować chorobę refluksową. Ona może nie występuje częściej, ale wraz z wiekiem przebiegać może z mniej nasilonymi objawami subiektywnymi, za to z większym narażeniem na uszkodzenia nadżerkowe przełyku i ich powikłania w postaci owrzodzeń, krwawień, zwężeń. Pacjent nie czuje choroby, a ona może być bardziej niebezpieczna. Podobnie w wieku starszym, w niektórych populacjach pacjentów, częściej mamy do czynienia z rozrostem flory bakteryjnej w jelicie cienkim – SIBO (z ang. Small Intestine Bacterial Overgrowth). U osób starszych częściej stwierdza się także infekcję Helicobacter Pylori. Wiadomo bowiem, że w latach powojennych infekcja Helicobacter Pylori rozwijała się częściej z racji gorszych warunków sanitarnych i higienicznych. W wieku starszym wzrasta także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, w tym zachorowania na raka jelita grubego.
Z czego wynika większa częstość choroby uchyłkowej u osób starszych?
U osób starszych częściej występuje zaparcie, a to ono stwarza korzystne warunki do rozwoju uchyłków, które stanowią, jak gdyby, małe przepukliny błony śluzowej pokryte surowicówką przez gorszej jakości warstwę mięśniową. To właśnie ta warstwa mięśniowa z wiekiem traci swoją elastyczność, bo włókna się skracają, jelito staje się bardziej sztywne. Do tego może dochodzić niedobór witaminy D, częsty u osób w wieku starszym, co też może sprzyjać powstawaniu uchyłków. Do czynników ryzyka choroby ucyłkowej należą też zaburzenia dietetyczne z brakiem błonnika rozpuszczalnego zawartego w zielonych jarzynach i owocach oraz, co bardzo ważne - brak aktywności fizycznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post