Stopa cukrzycowa

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Stopa cukrzycowa

Post autor: admin. med. »

Co się dzieje ze skórą cukrzyka?
autor:
Ewa Witkowska, 05.09.12
Według statystyk stopa cukrzycowa występuje u 6-10 proc. chorych z cukrzycą. Jeśli źle leczone, powikłanie to prowadzi do owrzodzeń, martwicy i nieodwracalnych deformacji stopy, co nierzadko kończy się amputacją.

Tahrani i wsp. zbadali czy u pacjentów z cukrzycą wysokiego ryzyka dochodzi do zmian w strukturze i funkcji skóry, które mogą predysponować do rozwój stopy cukrzycowej. Wyniki pracy opublikowano na łamach Diabetes Care.

W sumie do badania włączono 46 chorych: 9 chorych kontrolnych z cukrzycą, 16 chorych z cukrzycową neuropatią obwodową (diabetic peripheral neuropathy, DPN), 21 z nawracającymi owrzodzeniami stopy (z czego 9 z neuroartropatią Charcota). Grupę kontrolną stanowiło 14 badanych nie chorujących na cukrzycę. Do oceny DPN korzystano z kwestionariusza Michigan Neuropathy Screening Instrument (MNSI). Gęstość wewnątrznaskórkowych włókien nerwowych (IENFD) oceniano za pomocą biopsji skóry. Poza tym wykonywano analizę struktury skóry, pomiar zawartości prokolagenu typu 1 w skórze, a także oceniano immunoreaktywność PAR (poly[ADP-ribose]) i aktywność metaloproteinaz degradujących matriks MMP.

Wykazano, że punktacja MNSI była podobna wśród wszystkich badanych z DPN. Zmniejszoną gęstość włókien nerwowych zaobserwowano u chorych z cukrzycą i DPN. Dodatkowo, IENFD nie różniła się istotnie wśród chorych z neuropatią. Ubytki w strukturze skóry były największe wśród badanych z owrzodzeniami stóp. Ilość prokolagenu typu 1 była niższa u chorych z owrzodzeniami niż u chorych z NDC (387 j. [±265] vs 715 j. [±100]). Stwierdzono też wzmożoną aktywnośćMMP-1 i MMP-2. Dodatkowo, u chorych z owrzodzeniami immunoreaktywność PAR była podwyższona.

Wyniki badania wskazują, że do powikłań stopy cukrzycowej (owrzodzeń) mogą prowadzić zmiany w funkcji i strukturze skóry tj. zwiększona immunoreaktywność PAR i zmniejszona ilość prokolagenu typu 1 w skórze.
źródło:chirurg.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post