Stosowanie probiotyków w grzybicy pochwy

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Stosowanie probiotyków w grzybicy pochwy

Post autor: admin. med. »

Grzybica pochwy a stosowanie probiotyków
Grzybica pochwy. Probiotyki skutecznie przeciwdziałają grzybicy pochwy
Grzybica pochwy jest jedną z najbardziej pospolitych infekcji intymnych. Dochodzi do niej zazwyczaj wtedy, gdy zostaje zachwiana równowaga ekosystemu pochwy. Grzybica pochwy często idzie w parze z infekcją bakteryjną.
Grzybica pochwy to dziś jeden z podstawowych problemów intymnych, z jakimi borykają się kobiety. Naturalny ekosystem waginy, w którym powinna panować przewaga korzystnej mikroflory nad rozmaitymi patogenami, często ulega zaburzeniom. Osłabienie szyków obronnych jest przyczyną rozmnażania drożdżaków i grzybicy pochwy. Grzybica z kolei często toruje drogę zakażeniom bakteryjnym. Co zaburza ekosystem pochwy?
Grzybica pochwy - antybiotyki, hormony, stres

Kuracje antybiotykowe - na trądzik, anginę czy inne infekcje bakteryjne bardzo sprzyjają grzybicy, bo niszczą mikroflorę pochwy. Delikatną równowagę waginy naruszają również niekorzystne zmiany hormonalne, a u niektórych kobiet także antykoncepcja hormonalna. Zły wpływ na ogólną równowagę organizmu, w tym także na ekosystem waginy ma długotrwały lub silny stres, który prowadzi do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych.

Grzybica i infekcje bakteryjne z nadmiaru higieny

Wydaje się paradoksalne, ale tak właśnie jest. Zbyt częste kąpiele i podmywanie się z użyciem środków myjących wymywa barierę ochronną i narusza korzystne kwaśne pH pochwy. Niekorzystnie działanie mają zwłaszcza zasadowe mydła oraz płyny do kąpieli. Niedobre są też długie kąpiele w wannie, które wysuszają śluzówkę. Zmiana pH i wysuszenie pochwy stwarza korzystne warunki dla rozwoju grzybów i chorobotwórczych bakterii. Objawem infekcji pochwy są upławy, w przypadku grzybice białe, serowate, często pachnące drożdżami, w przypadku infekcji bakteryjnej mogą być żółte lub zielonkawe o rybim zapachu. Do tego dołącza się świąd, pieczenie, szczypanie i ból. Wargi sromowe i okolica sromu są zaczerwienione oraz obrzęknięte. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie. Ginekolog zaleca leki przeciwgrzybicze, przy infekcji bakteryjne zaś antybiotyki, z reguły w postaci leków dopochwowych. Czasem jednak niezbędna jest kuracja doustna.
Probiotyki lekiem na całe zło

Probiotyki ginekologiczne, takie jak np. Lactovaginal®, przywracają równowagę mikrobiologiczną pochwy. Dostarczają pałeczek kwasu mlekowego, które odbudowują zapasy kwasu mlekowego w pochwie i przywracają prawidłowe pH. W takim środowisku rozwija się korzystna flora bakteryjna, która trzyma w szachu bakterie chorobotwórcze oraz grzyby.

Kuracja lekiem Lactovaginal®, który zdobył Złote Godło Laur Konsumenta 2012 w kategorii produkt na dolegliwości ginekologiczne, jest wskazana nie tylko profilaktycznie czy w momentach naruszenia ekosystemu pochwy. Jest niezbędna również po leczeniu infekcji. Zarówno bowiem leki przeciwgrzybicze jak i antybakteryjne zupełnie wyjaławiają pochwę. Dlatego konieczne jest przywrócenie prawidłowej mikroflory. Pierwszym krokiem jest zastosowanie dopochwowych probiotyków ginekologicznych, np. Lactovaginal®.

Lactovaginal® jest lekiem dostępnym bez recepty, w skład jednej kapsułki dopochwowej wchodzą pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus 573 w ilości 1010 w tym nie mniej niż 108 CFU (CFU – jednostka tworząca kolonię).

Lactobacillus rhamnosus 573, na drodze kwaśnej fermentacji, metabolizuje obecne w środowisku pochwy związki będące źródłem węgla m. in. do kwasu mlekowego, utrzymując tym samy odpowiednie pH pochwy. Kwaśny odczyn pochwy (pH 4,0 – 4,7) hamuje wzrost bakterii chorobotwórczych.

Dodatkowo pałeczki L. rhamnosus 573 wykazują antagonizm wobec większości bakterii wywołujących zakażenia układu moczowo-płciowego.

Na podstawie badań klinicznych wykazano, że zastosowanie leku Lactovaginal® po uprzednim leczeniu stanów zapalnych pochwy lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwrzęsistkowymi powoduje:

zmniejszenie liczby patogenów,
przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy,
normalizację wydzieliny z pochwy.
Załączniki
Lactovaginal.png
Lactovaginal.png (89.86 KiB) Przejrzano 664 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post