Studenci medycyny mogą bezpłatnie uczyć się języka czeskiego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Studenci medycyny mogą bezpłatnie uczyć się języka czeskiego

Post autor: admin. med. »

Śląskie/ Studenci medycyny mogą bezpłatnie uczyć się języka czeskiego
Studenci medycyny mogą bezpłatnie uczyć się języka czeskiego, wystarczą komputer i dostęp do internetu. Taką możliwość daje portal Mluvte cesky przy tworzeniu, którego pracowali również wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Mluvte Cesky to bezpłatny portal do nauki języka czeskiego, który pomaga nauczyć się podstaw tego języka, jak również specjalistycznego słownictwa medycznego. "A wszystko to online, efektywnie i za darmo" - zachęcają jego autorzy.

Naukę języka czeskiego, jak powiedziała PAP dr Małgorzata Kalita z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ułatwiają m.in. interaktywne ćwiczenia, interesujące zadania i nagrania dźwiękowe.

"Na rynku jest sporo podręczników do nauki języka czeskiego na poziomie podstawowym, w przypadku wyższych poziomów zmuszeni byliśmy wyszukiwać materiałów w internecie. Brakowało również nagrań dźwiękowych a portal oferuje scenki nagrane przez czeskich aktorów. Dialogi dotyczą nie tylko zamawiania kawy, są także scenki dotyczące wizyty u lekarza, na przykład: przychodzi pacjent z bólem w okolicach trzustki" - dodała Kalita.

Kalita, która jest jedną z autorek polskojęzycznej wersji tego portalu powiedziała PAP, że poleca portal nie tylko studentom medycyny, którzy przygotowują się do wyjazdu na stypendium do Czech, albo już tam studiują, ale także turystom. "Polacy szybko przyswajają sobie podstawy języka czeskiego, a tutaj znajdą znacznie więcej" - zaznaczyła.

Jak poinformowała projekt był koordynowany przez Uniwersytet Masaryka w Brnie. Portal powstawał dwa lata. Dostępny jest w kilku wersjach językowych - także w językach: angielskim, niemieckim i słowackim

"Korzystanie z portalu jest bardzo proste, wystarczy do tego komputer i dostęp do internetu. Osoba korzystająca z Mluvte cesky musi się tylko zarejestrować" - dodała Kalita. "Myślę, że jest to dobre rozwiązanie również dla osób, które z powodów osobistych opuściły kraj i obecnie pracują w Czechach" - powiedziała.

Portal, jak poinformował Uniwersytet Śląski, powstawał z myślą o studentach medycyny, pracownikach służby zdrowia i obcokrajowcach przyjeżdżających do Czech, dlatego zawiera rozbudowane tematy medyczne: opisy poszczególnych gałęzi medycyny, jednostek chorobowych i przykłady dialogów lekarza z pacjentem.

Portal oferuje kurs języka czeskiego na poziomie A1 i A2, tzw. survival Czech (zwroty podstawowe) jak również specjalistyczny kurs języka czeskiego medycznego. Portal prowadzony jest w kilku językach co oznacza, że mogą z niego korzystać również studenci innych krajów.

Mluvte cesky dostępny jest pod adresem, oferuje m.in. lekcje języka czeskiego na różnych poziomach zaawansowania, lekcje języka czeskiego medycznego (pięciu wersjach językowych), polskie tłumaczenie poszczególnych zdań, wyrażeń i słów, szczegółowe omówienie gramatyki, a także wiele informacji na temat języka, kultury, historii, życia i pracy w Republice Czeskiej.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu unijnego programu Leonardo da Vinci. W jego tworzeniu brały udział m.in.: Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Kształcenia Językowego Uniwersytetu Masaryka (CJV MU), Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Czeskiego Jako Obcego (AUCCJ), Edukacia@Internet (E@I), Studio GAUS, Fachhochschule Burgenland.

PAP - Nauka w Polsce
Ruta
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 28 lis 2016, o 10:24

Re: Studenci medycyny mogą bezpłatnie uczyć się języka czesk

Post autor: Ruta »

A czy ktoś by uczył się tego języka na własną rękę? Co jest lepsze korepetycje z języka czy może zapisanie się do szkoły językowej? Przyznam szczerze,że zawsze mnie ten język interesował z tym,że nigdy nie mialam czasu na podjęcie nauki, a zwykle skupiałam się na angielskim i francuskim
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post