Stwardnienie rozsiane - rodzaje choroby. Postacie stwardniena rozsianego

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Stwardnienie rozsiane - rodzaje choroby. Postacie stwardniena rozsianego

Post autor: admin. med. »

Autor: Anna Ławniczak

Stwardnienie rozsiane, choroba układu nerwowego, niemal u każdej osoby przebiega nieco inaczej. Wyróżnia się jednak cztery zasadnicze postacie stwardnienia rozsianego. To one decydują o sposobie leczenia SM u konkretnego pacjenta.

Stwardnienie rozsiane (Sclerosis multiplex) polega na niszczeniu osłonek mielinowych włókien nerwowych (aksonów), co powoduje rozmaite zaburzenia neurologiczne. Przebieg stwardnienia rozsianego jest różny u różnych pacjentów. Od tego na jaką postać stwardnienia rozsianego cierpi chory zależy jego stan kliniczny i sposób leczenia.
Stwardnienie rozsiane rzutowo-remisyjne

Ta postać SM występuje najczęściej. Polega na pojawianiu się ataków (rzutów) choroby, trwających kilka dni albo kilka miesięcy. Podczas takiego ataku komórki układu odpornościowego niszczą osłonki mielinowe włókien nerwowych w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku. W zależności od miejsca powstania zniszczeń ujawniają się objawy. Bardzo często pierwszym objawem stwardnienia rozsianego są zaburzenia widzenia, bo atak układu immunologicznego kieruje się przeciwko włóknom nerwu wzrokowego. Ale mogą to być także zaburzenia narządu ruchu - niedowłady, utrata koordynacji ruchów, zaburzenia równowagi czy drętwienia i mrowienia. Kiedy atak choroby minie chory pozornie powraca do zdrowia, bo często objawy cofają się. Osłonka mielinowa ma bowiem zdolność regeneracji (remielinacja). Czasem pozostaje niewielka niepełnosprawność, która mija z czasem. Okres remisji (wycofania się) choroby może trwać nawet kilka lat. Kolejne ataki mogą być podobne do pierwszego - powracają te same objawy, lub atak układu immunologicznego kieruje się w stronę innych włókien i występują nowe objawy.

Stwardnienie rozsiane wtórnie postępujące

Jeśli kolejne ataki stwardnienia rozsianego pozostawiają po sobie postępującą niepełnosprawność i takie trwałe pogorszenie trwa przynajmniej sześć miesięcy, można mówić o SM wtórnie postępującym. Ta postać SM rozwija się najprawdopodobniej w wyniku uszkodzenia włókien nerwowych (aksonów) podczas kolejnych rzutów choroby. O ile osłonka mielinowa ma zdolność regeneracji, to raz uszkodzone aksony nie odnawiają się. Mniej więcej u 65 procent chorych na rzutowo-remisyjną postać stwardnienia rozsianego po ok. 15 latach choroby rozwija się postać wtórnie postępująca (wtórnie progresywna).
Łagodna postać stwardnienia rozsianego

Zdarza się, że stwardnienie rozsiane po jednym-dwóch atakach całkowicie mija. Chory wraca do zdrowia i funkcjonuje najzupełniej normalnie, bez uciążliwych nawrotów SM. Po 10-15 latach może u niego rozwinąć się łagodna niepełnosprawność, ale nadal nie ma rzutów SM i stan się nie pogarsza. Na taką postać stwardnienia rozsianego choruje ok. 20 procent ludzi dotkniętych SM.
Stwardnienie rozsiane pierwotnie postępujące

To najrzadziej występująca postać SM. Z reguły diagnozuje się ją u pacjentów po czterdziestce i później. Zaczyna się od łagodnych problemów z chodzeniem. w tej postaci nie ma rzutów i remisji. Choroba stale i nieuchronnie postępuje prowadząc do coraz większej niepełnosprawności. Ta postać stwardnienia rozsianego dotyka ok. 10 procent chorych na SM.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post