Stwardnienie Rozsiane SM

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Stwardnienie Rozsiane SM

Post autor: admin. med. »

Diagnostyka stwardnienia rozsianego opiera się przede wszystkim na zebraniu odpowiedniego wywiadu i zbadaniu chorego. Kolejnym etapem są badania krwi obwodowej, płynu mózgowo rdzeniowego oraz badania obrazowe, a konkretnie rezonans magnetyczny mózgu.
Badanie i konsultacja lekarska

Jest to pierwszy etap w kierunku diagnostyki stwardnienia rozsianego. Lekarzowi będą potrzebne wszystkie dane odnośnie objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jakie skierowały daną osobę do lekarza. Niepokojące sygnały, o które będzie pytał lekarz, to objawy ze strony narządu wzroku (zamazanie widzianego obrazu, widzenie podwójne), ze strony narządu ruchu i mięśni (bóle mięśniowe, niemożność wykonywania ruchów) oraz ze strony samego mózgu (brak możliwości skupienia uwagi na jednej czynności, rozkojarzenie).

W trakcie badania lekarz będzie badał odruchy neurologiczne z poszczególnych mięśni. Jest to konieczne ze względu na wykluczenie innych niż stwardnienie rozsiane przyczyn zgłaszanych przez chorego objawów chorobowych i odczuwanych przez niego dolegliwości.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

Jest to procedura, która musi się odbyć w szpitalu. Polega na nakłuciu przestrzeni pomiędzy kręgami kręgosłupa i pobraniu do badania płynu z rdzenia kręgowego. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a mimo to opisywane jest przez pacjentów jako bardzo bolesne. Aby potwierdzić stwardnienie rozsiane, w płynie mózgowo-rdzeniowym muszą znajdować się podwyższone stężenia specyficznych białek. Stężenia te wyliczane są na podstawie norm laboratoryjnych lub stosunku ilości białka we krwi do jego ilości w płynie mózgowo-rdzeniowym.
Badanie obrazowe (rezonans magnetyczny)

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, iż brak zmian patologicznych w obrazowaniu mózgu lub rdzenia kręgowego za pomocą rezonansu magnetycznego wcale nie wyklucza choroby. Może być ona jeszcze w bardzo mało zaawansowanym stadium, dlatego zmiany nie są widoczne. Tomografia komputerowa nie znajduje zastosowania w diagnostyce stwardnienia rozsianego. Rezonans magnetyczny jest znacznie bezpieczniejszą metodą obrazowania. W toku powstawania obrazu nie używa się szkodliwego promieniowania, jak to ma miejsce w przypadku tomografii.

Jeśli jednak radiolog, opisujący wynik badania lub neurolog, który ogląda zdjęcie, zauważy niepokojące zmiany w obrazie mózgu, mogące świadczyć o postępującej degeneracji neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym, jest to ewidentnym potwierdzeniem tego, że u pacjenta mamy do czynienia ze stwardnieniem rozsianym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post