Substancja wytwarzana przez małże zrobi rewolucję w gojeniu

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Substancja wytwarzana przez małże zrobi rewolucję w gojeniu

Post autor: Asystentka »

Lepka substancja wytwarzane przez morskie małże może posłużyć do leczenia ran bez pozostawiania blizn - informuje pismo "Biomaterials".

W zranionej skórze ulegają rozerwaniu włókna kolagenowe. Zamiast odtworzyć je w oryginalnej, uporządkowanej formie, skóra wytwarza równoległe wiązki, nadające bliźnie charakterystyczny, wypukły wygląd. Żele silikonowe, steroidy, bandaże, krio- i laseroterapia nie potrafią całkowicie wyeliminować tego zjawiska.

Aby zapobiec powstaniu blizny, można zastosować także dekorynę, białkową substancję zaangażowana w powstawanie kolagenu. Jednak z powodu skomplikowanej budowy trudno ją otrzymać syntetycznie, nie jest więc stosowana w praktyce klinicznej.

Hyung Joon Cha z południowokoreańskiego Pohang University of Science and Technology stworzył uproszczoną wersję dekoryny, łącząc niewielki fragment tego związku z wiążącą białka cząsteczką oraz substancją wydzielaną przez małże.

Powstały klej został przetestowany na szczurach z głębokimi, szerokimi na 8 mm ranami. Rozprowadzono go po ranie i przykryto przezroczystym plastikiem. Szczury z grupy kontrolnej miały rany przykryte plastikiem bez kleju.

Po 11 dniach w pierwszej grupie rana zamknęła się w 99 proc., podczas gdy w grupie kontrolnej było to 78 proc. 28. dnia w pełni zagojone rany szczurów z pierwszej grupy nie miały śladu blizn, jednak w grupie kontrolnej blizny były wyraźnie widoczne. Badanie mikroskopowe ujawniło, że pod wpływem nowego leczenia powstaje "plecionka" włókien taka, jak w zdrowej skórze. Rozwinęły się także mieszki włosowe, naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i inne struktury, które w bliznach się nie odtwarzają.

Jak wyjaśnia Cha, ujemne ładunki we fragmencie dekoryny odpychają od siebie włókna, dzięki czemu nie tworzą one wiązek, tylko mocny splot.

Kolejne testy mają być przeprowadzone na świniach, których skóra bardziej od szczurzej przypomina ludzką.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post