Swędzenie nóg: przyczyny i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Swędzenie nóg: przyczyny i leczenie

Post autor: admin. med. »

Zapalenie skóry, alergia czy problemy z tarczycą to niektóre przyczyny powodujące swędzenie nóg, które można zmniejszyć na kilka sposobów.
Jest wiele różnych przyczyn, które mogą powodować nieprzyjemne swędzenie nóg. Czasami są one bardzo prozaiczne, jednak jeśli świąd nie ustępuje w przeciągu kilku dni konieczna jest wizyta u specjalisty, który prawdopodobnie znajdzie podmiot odpowiedzialny za tę dolegliwość.

Poznanie przyczyny
Częstą przyczyną, która powoduje swędzenie nóg jest reakcja alergiczna. W tym przypadku zarówno na nogach jak i na innych częściach ciała mogą pojawić się zaczerwienienia, drobne swędzące krostki, opuchnięcia i obrzęki. Zazwyczaj jest to spowodowane spożyciem produktów na które jest się uczulonym lub ukąszeniem czy użądleniem owada na który ma się alergię. W tym przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który poda antybiotyk. W niektórych przypadkach specjalista może skierować pacjenta nawet do szpitala. Inną bardzo popularną przyczyną jest grzybica. Głównie pojawia się na stopach lub paznokciach. W miejscach dotkniętych chorobą pojawiają się swędzące, łuszczące się i zaczerwienione łuski i plamy. Grzybicą bardzo łatwo jest się zarazić poprzez używanie przyborów toaletowych (na przykład ręcznika) osoby chorej. Miejscem szczególnie niebezpiecznym jest basen, gdzie zakażenia grzybicą są bardzo częste. Inna przyczyna to zapalenie skóry, które wywołane jest na przykład poprzez kontakt z trującą rośliną. Może mieć to formę poparzenia, zaczerwienienia a nawet pęcherzy. Potrzeba nadmiernego drapania może wynikać z zakażenia się świerzbem, niedoczynnością tarczycy, a także zapaleniem wątroby, które objawia się świądem na łydkach. Zupełnie inną przyczyną swędzenia skóry na nogach może być zakażenie liszajcem zakaźnym. Chorobę powoduje gronkowiec lub paciorkowce. Najczęściej występuje latem i objawia się silnym swędzeniem skóry oraz tworzeniem się strupów.

Leczenie swędzenia
W zależności od przyczyny, swędzenie nóg leczy się różnymi sposobami. W przypadku lekkiej alergii konieczne jest odstawienie produktów, które mogą powodować niepożądane reakcje oraz zażywanie leków, które sprawią, że przebieg choroby będzie łagodniejszy. Przy grzybicy najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej maści lub żelu, który zniweluje pieczenie i swędzenie. Obecnie w aptekach można zakupić lek, który wyleczy skórę z grzybicy już w kilka dni. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po około 10 dniach należy udać się do dermatologa. W przypadku kontaktu z trującymi roślinami należy delikatnie przemyć skórę, osuszyć czystym ręcznikiem i użyć maści z hydrokortyzolem, który uśmierzy ból i swędzenie. Jeśli przyczyną jest świerzb konieczny jest zakup odpowiednich środków w aptece. Nie wolno używać tych samych ręczników co inni domownicy. Ubrania należy prać w gorącej wodzie (najlepiej je gotować). Jeśli powodem jest zaburzenie pracy tarczycy należy się udać do lekarza (przy tej dolegliwości często wypadają włosy oraz występuje nadmierna potliwość). Można zastosować balsam do skóry atopowej. Zapalenie wątroby także trzeba leczyć pod nadzorem lekarza. Aby nieco uśmierzyć ból warto przykładać zimne okłady. Liszajec zniknie po zastosowaniu antybiotyku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post