Świąd skóry

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Świąd skóry

Post autor: admin. med. »

Świąd jest niezwykle uciąż­li­wym scho­rze­niem, zdaniem nie­któ­rych znacznie bardziej niż nawet ból. Jednak podobnie jak w przypadku bólu jego zadaniem jest poin­for­mo­wa­nie nas, że z naszym ciałem dzieje się coś, co dziać się nie powinno. Świąd (pruritus, uczucie swędzenia) jest bowiem spe­cy­ficz­nym dla skóry odczuciem wywo­łu­ją­cym odruchową „czynność obronną”, a więc drapanie.

Świąd bardzo często wpływa nega­tyw­nie na jakość życia i powoduje znaczny dys­kom­fort. Może również unie­moż­li­wiać normalne funk­cjo­no­wa­nie i dopro­wa­dzić do ner­wo­wo­ści oraz draż­li­wo­ści, która odbije się nie tylko na nas ale również na naszych bliskich.
Rodzaje świądu

Możemy wyróżnić świąd:

uogól­niony (p.generalisatus)
świąd umiej­sco­wiony
ogra­ni­czony (p. loca­li­sa­tus)

W nie­któ­rych przy­pad­kach dochodzi do zaburzeń cha­rak­te­ry­zu­ją­cych się upo­rczy­wym i prze­wle­kłym swę­dze­niem – mogą to być zarówno alergie, jak też choroby skóry oraz całego organizmu.
Przyczyny świądu

Przyczyny świądu są bardzo różne. Czasem jest to po prostu wynik ukąszenia owadów, wpływ różnego rodzaju sub­stan­cji czy też po prostu skórna reakcja aler­giczna. Nie­jed­no­krot­nie jedna przyczyny świądu, choć występuje on na skórze, związane są z kondycją naszego organizmu i wymagają szerokiej dia­gno­styki. Swędzenie jest wbrew pozorom procesem niezwykle złożonym.
Chemiczne przyczyny

Wśród czynników powo­du­ją­cych świąd znajduje się histamina i jej wyzwa­la­cze, jak również inne sub­stan­cje endogenne np. endo­pep­ty­dazy, kininy. Histamina pro­du­ko­wana jest w reakcjach zapalnych przez nasz organizm – wydzie­le­nie dużych jej ilości podrażnia zakoń­cze­nia nerwowe powodując świąd. Jednak to tylko jedna z wielu przyczyn powsta­wa­nia scho­rze­nia, a chro­niczny świąd często jest odporny na leczenie anty­hi­sta­mi­nowe. Ze względu na złożoność i możliwe przyczyny, dia­gno­styka i dobranie odpo­wied­niego leczenia świądu bywają bardzo uciążliwe.

Świąd może być bowiem związany z alergiami, jak również z nie­wła­ściwą higieną, jak również licznymi chorobami der­ma­to­lo­gicz­nymi.

Do chorób takich zaliczamy między innymi

pokrzywkę,
świerzb,
grzybicę
liszaj czerwony

Przyczyny samoistne

Warto również pamiętać, że świąd może powstać samo­ist­nie. W takim przypadku choroba powstaje bez przyczyny, lub też przyczyna jej powstania jest nieznana. W przypadku kobiet świąd pojawia się niekiedy również w okolicach pochwy i jest wynikiem wysu­sze­nia śluzówek lub po prostu niskiego poziomu hormonów podczas menopauzy. Nie możemy również zapominać o czyn­ni­kach psy­cho­gen­nych. W nie­któ­rych przy­pad­kach świąd jest wynikiem tak zwanego urojenia paso­żyt­ni­czego skóry, w trakcie którego pacjenci podraż­niają dodatkowo skórę ciągle ją drapiąc.
Inne przyczyny świądu mogą być także:

zabu­rze­nia meta­bo­liczne przemiany materii,
choroby, m.in. wątroby, nerek, przewodu pokar­mo­wego,
zabu­rze­nia wewnątrz­wy­dziel­ni­cze tarczycy, trzustki, jajników
choroby układu krwio­twór­czego,
ciepło i zimno,
czynniki chemiczne, np. niektóre leki oraz pokarmy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post