Świętokrzyski NFZ: nawet 30 proc. pacjentów nie zgłasza się

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Świętokrzyski NFZ: nawet 30 proc. pacjentów nie zgłasza się

Post autor: admin. med. »

Świętokrzyski oddział wojewódzki NFZ rozpoczął akcję pod hasłem: „Odwołaj wizytę, z której nie możesz skorzystać!”. Jest to próba odwrócenia niekorzystnych statystyk, które mówią o 30 proc. wizyt, na które pacjenci w województwie świętokrzyskim się nie zgłaszają.

Jeśli nie możesz przyjść na wizytę lekarską w wyznaczonym terminie – koniecznie ją odwołaj – przypomina świętokrzyski OW NFZ. Każda odwołana wizyta pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Według statystyk NFZ, w województwie świętokrzyskim ok. 30 proc. pacjentów nie zgłasza się do lekarza na umówioną wizytę. Tylko przez trzy miesiące 2016 r. do świętokrzyskich poradni kardiologicznych nie zgłosiło się 358 pacjentów zapisanych na pierwszorazowe wizyty lekarskie.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przychodniach ortopedycznych – tu do lekarza nie zgłosiło się 317 osób. Z kolei z wizyt u endokrynologa zrezygnowało 240 pacjentów. Podobnie jest w innych zakresach specjalistycznych. Gdyby jeszcze doliczyć pacjentów, którzy zrezygnowali z wizyt kontrolnych, liczby te podwoiłyby się – szacuje NFZ.

W skali roku liczba chorych nie zgłaszających się na leczenie mimo wyznaczonej daty wizyty może wynieść nawet kilka tysięcy. W 2015 r. tylko w wymienionych wyżej zakresach i tylko w przypadku wizyt pierwszorazowych na leczenie nie zgłosiło się prawie 4 tys. chorych.

Rezygnacje dotyczą nawet takich dziedzin jak onkologia. W minionym roku do poradni onkologicznych nie zgłosiło się blisko 200 osób. Alarmują również sami specjaliści: na wizyty nie zgłasza się co trzeci pacjent.

Te dane, to nie tylko liczba wizyt, które się nie odbyły, ale przede wszystkim liczba chorych, którzy mogli być przyjęci w poradniach specjalistycznych, gdyby rezygnujący pacjenci zgłosili w rejestracji, że nie skorzystają z umówionej wizyty.

Każda odwołana wizyta, pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza i być może „zwróci się” nam w przyszłości, gdy sami będziemy potrzebowali pilnej porady – przypomina NFZ. Wizytę można odwołać telefonicznie lub osobiście. Coraz więcej placówek umożliwia pacjentom także kontakt przez Internet czy za pomocą sms.

Źródło: nfz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post