Syrop klonowy

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Syrop klonowy

Post autor: admin. med. »

Posiada wiele ważnych związków, nie jest trudny w wytworzeniu, jest słodki, ma lekką konsystencję i piękny kolor. Co może być tak idealne? Nic innego jak syrop klonowy.


Syrop klonowy

Jest spożywczym produktem, powstałym z soku klonowego, gdzie po odparowaniu wody zostaje gęsta konsystencja bogata w wiele związków t.j. wapń, magnez, potas, mangan, fosfor oraz sole mineralne.

Syrop klonowy wpływa na prawidłową pracę serca oraz układ nerwowy. Pobudza on wrażliwość na bodźce z zewnątrz, tym samym pobudza zmysły.

Syrop klonowy jest świetnym zamiennikiem cukru do kawy, herbaty, gdyż jest bardzo słodki, ale bardzo mało kaloryczny. Podczas gotowania można go użyć jako polewę do naleśników, gofrów, placków, ciast, owoców. Przy „słonych” potrawach równie dobrze się komponuje z mięsem czy warzywami. Ci którzy uwielbiają różnego rodzaju alkohol, mogą dodać syrop klonowy do drinków.

Syrop klonowy wytwarza się w nieskomplikowany sposób. Na początku zbiera się sok, a następnie zagęszcza. Bardzo ważną czynnością jest odparowanie wody z syropu. Później przesącza się go, aby usunąć kryształy cukru. Następnie gorący syrop jest przelewany do odpowiednich pojemników, które są odwracane, aby wysterylizować korki.

Z syropu klonowego, po jego wytworzeniu, można wytworzyć następne produkty t.j. cukierki, masło czy cukier klonowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post