Szczepienie po ciężkiej chorobie - jak długo należy odczekać

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Szczepienie po ciężkiej chorobie - jak długo należy odczekać

Post autor: Asystentka »

Moja trzymiesięczna córeczka przeszła ospę wietrzną kilka dni temu. W tej chwili pozostały jej tylko suche krostki na skórze. Dwa dni temu miała mieć podaną drugą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i haemophilus influenzae typu b. Ile czasu powinnam odczekać zanim zaszczepię córkę?
Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Zgodnie z informacją wytwórców szczepionki, którą macie Państwo zamiar podać córeczce (Infanrix-IPV+Hib lub Pentaxim) przeciwwskazaniami do szczepienia są: znana nadwrażliwość na składnik szczepionki (na substancje czynne i pomocnicze), reakcje nadwrażliwości po wcześniejszym podaniu szczepionki, encefalopatia występująca w ciągu 7 dni po podaniu szczepionki zawierającej antygeny krztuśca oraz okres ostrej lub ciężkiej choroby gorączkowej. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem po podania szczepionki. Wytwórcy szczepionek nie wymieniają z nazwy ospy wietrznej jako choroby wymagającej szczególnego traktowania. Obowiązują zatem ogólne reguły dotyczące szczepień.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień pacjentów z ostrymi chorobami o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu należy zaszczepić jak najszybciej po ustąpieniu choroby i po wykluczeniu przeciwwskazań. Celem opóźnienia szczepienia jest przede wszystkim odróżnienie niepożądanych odczynów poszczepiennych od powikłań pochorobowych. Ospa wietrzna jest ostrą chorobą gorączkową zgodnie z powyższą definicją. Szczepienie należy zatem odłożyć do czasu, gdy dziecko wróci do zdrowia.

Czas potrzebny do powrotu do zdrowia po ospie wietrznej nie został dokładnie określony. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia późnych powikłań ospy wietrznej, które rozwijają się zwykle w ciągu 2 tygodni (stosunkowo rzadkie powikłania neurologiczne np. ataksja móżdżkowa czy zapalenie mózgu), rozsądne wydaje się odłożenie planowego szczepienia o 2 tygodnie. Jeżeli w trakcie badania lekarskiego poprzedzającego szczepienie dziecko zostanie uznane za zdrowe, można wykonać planowe szczepienia.

Podsumowując, wytwórcy szczepionek (Infanrix-IPV-Hib, Pentaxim) nie wymieniają w informacji o swoich produktach przebycia ospy wietrznej jako przeciwwskazania do szczepienia. Podobnie nie dowiedziono, by niedawne przebycie ospy wietrznej wpływało negatywnie na skuteczność i bezpieczeństwo szczepień. Wystarczy, jak w przypadku każdej innej choroby gorączkowej odczekać do ustąpienia ostrych objawów i poprawy stanu klinicznego dziecka. Biorąc pod uwagę możliwość rozwoju późnych powikłań ospy wietrznej, rozsądne wydaje się odłożenie planowego szczepienia o około 2 tygodnie.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post