Szczepionka przeciwko zimnicy – wielkie nadzieje i...

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Szczepionka przeciwko zimnicy – wielkie nadzieje i...

Post autor: admin. med. »

Szczepionka przeciwko zimnicy – wielkie nadzieje i... wielkie rozczarowanie?
ane World Health Organization (WHO) wskazują, że z powodu zimnicy umiera rocznie na świecie około 500 tys. osób. Większość śmiertelnych przypadków dotyczy dzieci do ukończenia 5. roku życia mieszkających w Afryce. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz dzięki wsparciu Fundacji Bill’a i Mirandy Gates rozpoczęto zaawansowane prace nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciwko zimnicy wywołanej przez zarodziec Plasmodium falciparum – odpowiedzialny za zachorowania o najcięższym przebiegu.

W 2015 roku opublikowano wyniki dużego badania klinicznego z randomizacją (16 000 dzieci w wieku od 6 tygodni do 17 miesięcy), w którym oceniono skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki (rekombinowana, z adiuwantem AS01, zawierająca białko CSP sporozoitów zarodźca Plasmodium falciparum [RTS,S/AS01]) przeciwko zimnicy. Odnotowano, że w ciągu 4 lat obserwacji szczepionka zapewniała umiarkowaną skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom wywołanym przez zarodziec P. falciparum – około 36% u dzieci, które otrzymały 4 dawki szczepienia (3 dawki szczepienia podstawowego oraz 1 dawka przypominająca) oraz około 28% u dzieci, które nie otrzymały wszystkich 4 dawek. U niemowląt w wieku 6–12 tygodni (38 miesięcy obserwacji) skuteczność szczepienia była nieco mniejsza i wyniosła odpowiednio około 26% i 18%.

W najnowszym numerze czasopisma „The New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki badania (kontynuacja badania II fazy), które wskazują, że w 7-letnim okresie obserwacji skuteczność szczepionki RTS,S/AS01 (3 dawki) znacznie zmniejszała się wraz z upływem czasu i nie zapewniała skutecznej ochrony przed zachorowaniem na zimnicę wywoływaną przez zarodziec P. falciparum.

Populację badania stanowiło 447 zdrowych dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy, które przydzielono losowo do jednej z dwóch grup: 1) otrzymującej 3 dawki (0, 1, 2 miesiące) szczepionki RTS,S/AS01 – 223 dzieci oraz 2) otrzymującej szczepionkę kontrolną – 224 dzieci.

W 7-letnim okresie obserwacji skuteczność szczepionki (VE) w zapobieganiu pierwszemu zachorowaniu na zimnicę wywołaną przez P. falciparum u dzieci, które zaszczepiono co najmniej 1 dawką (analiza zgodna z zaplanowanym leczeniem [intention-to-treat – ITT]) wyniosła 27% (95% CI: 8,5–41,8). Natomiast szczepionka nie była skuteczna w zapobieganiu wielokrotnym zachorowaniom (VE: 4,4% [95% CI: od -17 do 21,9]). Podobne wyniki odnotowano w analizie uwzględniającej tylko te dzieci, które otrzymały wszystkie 3 dawki szczepienia wymagane protokołem badania. Uzyskane wyniki wskazują jednoznacznie, że skuteczność szczepionki zmniejszała się w miarę upływu czasu – z 35,9% (95% CI: 8,1–55,3) w 1. roku po szczepieniu do 3,6% (95% CI: od -29,5 do 28,2) w okresie 7 lat po szczepieniu, a także wraz ze wzrostem stopnia ekspozycji na chorobę – była mniejsza w grupie o dużym narażeniu niż w grupie o małym narażeniu – odpowiednio -2,4% (95% CI: od -26,1 do 16,8) vs 16,6% (95% CI: od -24,6 do 44,2).

Autorzy badania wyciągnęli wniosek, że w ciągu 7 lat obserwacji skuteczność 3 dawek szczepionki przeciwko zimnicy znacznie zmniejszała się wraz z upływem czasu i zapewniała niewielką skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom wywołanym przez P. falciparum u dzieci w wieku 5–17 miesięcy.

Dr James Clemens oraz dr Vasee Moorthy, eksperci WHO, komentując wyniki badania zwrócili uwagę, że w ciągu 7 lat udało się uniknąć 32 przypadków zimnicy na każde 100 zaszczepionych dzieci. To połowę mniej niż odnotowano w obserwacji 4-letniej. W grupie dzieci o dużym narażeniu na zachorowanie udało się uniknąć zaledwie 14 przypadków. Podkreślili jednak, że główne dowody na skuteczność szczepionki pochodzą z badania III fazy, w którym oceniano skuteczność nie 3 a 4 dawek szczepienia i taki schemat jest obecnie zalecany przez WHO. Zasadnym jest przeprowadzenie kolejnych badań, w których w dłuższym okresie obserwacji, zostanie oceniony czas utrzymywania się ochrony po podaniu 4 dawek szczepienia.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post