Szwecja. Klauzula sumienia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Szwecja. Klauzula sumienia

Post autor: Asystentka »

Rocznie w Szwecji dokonuje się ok. 37--38 tys. aborcji rocznie. Terminacja ciąży na żądanie dostępna jest do 18. tygodnia. Między 18. a 22. tygodniem potrzebna jest zgoda rządowej agencji ds. zdrowia i opieki społecznej. Dodatkowo, osoby pracujące w szwedzkiej służbie zdrowia nie mogą odmówić zabiegu aborcji, powołując się na swoje sumienie. To niebywale komfortowa sytuacja dla kobiet, które mogą decydować o tym kiedy i czy chcą zostać matkami.

W tym roku, status quo dotyczące dostępu do realizacji praw reprodukcyjnych zostało zachwiane ze względu na agresywną politykę informacyjną związaną ze sprawą Ellinor Grimmark. Ellinor Grinmark to położna, która w 2014 roku nie została przyjęta do pracy w szpitalu po tym, jak powiedziała, że jest chrześcijanką i wiara nie pozwala jej wykonywać aborcji. Władze szpitala stojąc na stanowisku, że dobro kobiety jest priorytetem, odrzuciło aplikację kobiety.
Grimmark podała szpital do sądu, do dziś nie zapadł ostateczny wyrok.

Wydaje się, że sprawa położnej, zostanie przez nią przegrana. Nie sam wyrok jednak jest tutaj istotny, a proces walki o zmianę prawa, w której ważnym graczem, ukrywającym się za plecami położnej, jest Amerykański Sojusz w Obronie Wolności (ADF), prężnie działająca grupa anti-choice w Stanach Zjednoczonych.

Prawie trzy lata temu, premier Stefan Löfven przyznał, że niepokoi go fakt, że radni rozpoczęli dyskusję na temat klauzuli sumienia. - Jeśli pójdziemy tym tropem, niebawem inni zaczną odmawiać jeszcze innych zabiegów. Pacjenci powinni być traktowani jednakowo – podkreślił. Dyskusja wspierana przez amerykański ruch anty–choice, niestety, trwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post