Tak NFZ premiuje opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży i naturalne karmienie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Tak NFZ premiuje opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży i naturalne karmienie

Post autor: admin. med. »

Prezes NFZ podpisał zarządzenie wprowadzające możliwość premiowania poprzez stosowanie współczynnika korygującego 1,2 przy rozliczaniu świadczeń tych szpitali, które realizują koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży (KOC). Ponadto Fundusz będzie również premiował szpitale, które podają wcześniakom pokarm naturalny.

Wprowadzenie współczynnika przy rozliczaniu świadczeń w rodzaju: świadczenia odrębnie kontraktowane, w zakresie: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC), pozwoli na skuteczniejsze realizowanie pełnoprofilowej opieki dla kobiety w ciąży, połogu oraz noworodków.

Jest to rozwiązanie analogiczne, jak przy rozliczaniu świadczeń związanych z porodem i opieką nad zdrowym noworodkiem, w ramach realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

Dokument wprowadza także współczynniki korygujące za świadczenia związane z karmieniem wcześniaków pokarmem naturalnym. Współczynniki wprowadzone zostały do rozliczania świadczeń wykonywanych na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości.

Chodzi o wcześniaki, które nie mogą być karmione piersią od pierwszych chwil życia, dla których pokarm naturalny ma szczególne znaczenie terapeutyczne, a co za tym idzie wymagają suplementowania mlekiem matki biologicznej lub mlekiem z Banku Mleka Kobiecego.

Ten sposób motywowania placówek medycznych ma na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę stanu zdrowia dzieci. Pozwoli także na skrócenie czasu hospitalizacji i zmniejszenie powikłań wymagających antybiotykoterapii.

Zarządzenie wprowadza współczynnik korygujący dla świadczeń neonatologicznych realizowanych przez placówki medyczne w ramach umowy w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresach: neonatologia – II i III poziom referencyjny, oraz chirurgia dziecięca, neurochirurgia dla dzieci, urologia dla dzieci, w ramach których rozliczane są świadczenia neonatologiczne z grup N31, N32, N33, N34.

Wysokość współczynnika korygującego dla poszczególnych placówek udzielających świadczeń neonatologicznych, związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości i wykorzystujących do żywienia tych noworodków wyłącznie mleko kobiece, została zróżnicowana ze względu na koszty ponoszone przez podmioty lecznicze w związku:

• z prowadzeniem Banku Mleka Kobiecego (koszt badań kwalifikacyjnych dawczyń, analiza składu mleka kobiecego, badanie czystości mikrobiologicznej, pasteryzacja),

• z zapewnieniem doradców laktacyjnych dla matek wcześniaków, udostępnieniem dla nich profesjonalnego sprzętu do odciągania pokarmu i miejsca do przechowywania tego pokarmu (koszt: sprzętu do odciągania, odpowiednie pojemniki, chłodziarki) lub z pozyskiwaniem dla noworodków, które z przyczyn losowych/zdrowotnych nie mogą być karmione przez własną mamę, mleka z Banku Mleka Kobiecego (koszt transportu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post