Terapia pomostowa

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Terapia pomostowa

Post autor: Asystentka »

prof. James Douketis
Division of Hematology and Thromboembolism, Department of Medicine, McMaster University, Hamilton, Kanada
MIRCIM 2016
Kiedy należy stosować terapię pomostową? Czy dotyczy ona również leków z grupy NOAC?

Prof. James Douketis: Dzień dobry, chciałbym bardzo podziękować za możliwość uczestnictwa w sesji edukacyjnej.

Pomostową terapię antykoagulacyjną od wielu lat stosuje się w okresie okołooperacyjnym u pacjentów leczonych lekiem przeciwzakrzepowym w celu skrócenia czasu bez tego leku, np. warfaryny, do chwili jego ponownego włączenia do terapii.

W badaniu BRIDGE stwierdzono, że włączanie terapii pomostowej nie jest konieczne u większości pacjentów z migotaniem przedsionków, przyjmujących warfarynę i wymagających czasowej przerwy w jej stosowaniu spowodowanej zabiegiem chirurgicznym. Okazało się, że nie ma to wpływu na powikłania zakrzepowo-zatorowe, a więcej poważnych krwawień obserwuje się podczas stosowania terapii pomostowej. Tak więc terapia pomostowa nie przynosi korzyści w postaci zmniejszenia powikłań zakrzepowo-zatorowych, czy szkód związanych ze zmniejszeniem krwawienia. Zawsze jednak należy pamiętać, że istnieją pacjenci, którzy wymagają zastosowania tej terapii. Warto w takich przypadkach stosować się do zaleceń protokołu postępowania ustalonego w badaniu BRIDGE, ponieważ jest on łatwy w użyciu oraz stosunkowo bezpieczny i skuteczny.

Jacy pacjenci należą do tej grupy? Są to osoby z mechanicznymi zastawkami mitralnymi, większość pacjentów z mechanicznymi zastawkami aortalnymi i część chorych, u których w przeszłości podczas przerwy w stosowaniu antykoagulantów w okresie okołooperacyjnym wystąpiły powikłania zakrzepowo-zatorowe.
więcej: www/mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post