Terapia protonowa będzie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Terapia protonowa będzie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Post autor: admin. med. »

Nowoczesne terapie dostępne w ramach ubezpieczenia

Małopolscy pacjenci zyskali szansę na leczenie dwiema nowoczesnymi terapiami finansowanymi przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Oferta dostępnych w ramach ubezpieczenia usług medycznych małopolskich placówek została rozszerzona o radioterapię protonową oraz terapię hiperbaryczną.
„Mam ogromną satysfakcję, że dzięki wysiłkom lekarzy i naukowców rozpoczął działalność jedyny w kraju referencyjny ośrodek terapii protonowej czerniaka gałki ocznej finansowany przez NFZ” – mówi Dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Barbara Bulanowska. „Dzięki temu pacjenci zmagający się z nowotworem, by skorzystać z terapii nie muszą już wyjeżdżać na leczenie za granicą do innych europejskich ośrodków”. Ośrodek powstały przy współpracy Instytutu Fizyki Jądrowej oraz Szpitala Uniwersyteckiego otrzymał kontrakt w wysokości ponad 1 800 000 zł co pozwoli na przyjęcie przez rok 35 pacjentów. Ta ilość powinna być w bieżącym roku wystarczająca dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców całej Polski .
Leczenie polega na napromienieniu nowotworów gałki ocznej precyzyjnie uformowaną wiązką protonów przyspieszonych w skonstruowanym w IFJ cyklotronie. Zaletą metody jest niezwykła precyzja napromieniania, sięgająca ułamka milimetra. Wiązka protonów wnika w oko pacjenta, zatrzymuje się dokładnie w planowanym miejscu i niszczy komórki nowotworowe. Radioterapia protonowa pozwala skutecznie niszczyć guzy i jednocześnie oszczędzać narządy krytyczne takie jak nerw wzrokowy, plamka żółta, soczewka. Dzięki temu pacjent ma dużą szansę na zachowanie widzenia w leczonym oku.

Małopolski Oddział NFZ podpisał także umowę z krakowskim szpitalem im. Rydygiera na specjalistyczne świadczenia w pierwszej w województwie komorze hiperbarycznej. 3. kwietnia br. uroczyście zainaugurowano działalność komory. W otwarciu udział wzięła Barbara Bulanowska, Dyrektor MOW NFZ.
„Inwestycja była planowana odpowiednio wcześnie i uzgodniona z Funduszem dlatego gdy ośrodek był już gotów mogliśmy w krótkim czasie przeprowadzić wszelkie procedury i zapewnić finansowanie ze środków publicznych. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 2 mln zł.” – zaznacza Dyrektor Barbara Bulanowska. „Dotychczas chorzy z Małopolski mogli korzystać z tej terapii jedynie poza województwem, m.in. na Śląsku, Mazowszu czy Podkarpaciu”.
W komorze ze sprężonym tlenem mogą być leczone schorzenia ostre, jak i przewlekłe. Szczególnie istotnym jest, że komora powstała przy ośrodku leczenia oparzeń i oddziale toksykologii - tlenoterapia hiperbaryczna pozwala bowiem na leczenie skutków poparzeń, trudno gojących się ran (m.in. w przebiegu cukrzycy) czy zatruć.
Użycie sprężonego tlenu czyni metodę bezbolesną i nieinwazyjną, a zarazem niezwykle skuteczną. Zastosowanie komory jest możliwe m.in. w przypadkach niedokrwiennych ubytków skóry oraz przeszczepów, zapalenia kości i szpiku odpornego na leczenie, popromiennego uszkodzenia kości i tkanek miękkich, agresywnych zakażeń skóry i tkanki podskórnej. W najbliższej przyszłości zabiegi w komorze hiperbarycznej umożliwią także leczenie tych schorzeń, które kwalifikują się do wskazań ostrych, jak: zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie), zatorowość powietrzna lub gazowa, choroba dekompresyjna, zgorzel gazowa, ostra krwotoczna niedokrwistość.
Pacjenci zgłaszający się do krakowskiego ośrodka tlenoterapii hiperbarycznej powinni posiadać skierowanie oraz dokumentację medyczną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post