Terbilum Lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Terbilum Lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu

Post autor: admin. med. »

Wskazania
Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum carris i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Drożdżakowe zakażenia skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. C. albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).
Skład
1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.
Działanie
Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybicznego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od gatunku. Terbinafina zakłóca wybiórczo wczesną fazę biosyntezy steroli grzybów. Prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej akumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Niedobór ergosterolu i kumulacja skwalenu są czynnikami powodującymi śmierć komórek grzyba. Działanie terbinafiny polega na hamowaniu epoksydazy skwalenu w błonie komórkowej grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny wchłaniane jest mniej niż 5% dawki. Z tego względu działanie ogólne jest niewielkie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na chlorowodorek terbinafiny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania terbinafiny w postaci kremu u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować leku w okresie ciąży, chyba że korzyści dla matki wynikające z jego zastosowania przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Badania toksycznego działania na płód i badania płodności przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały działań niepożądanych. Terbinafina przenika do mleka kobiecego, dlatego matki karmiące piersią nie powinny stosować leku. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do leczonej lekiem skóry, w tym piersi.
Efekty uboczne
Sporadycznie, u niektórych osób w miejscu stosowania kremu może wystąpić zaczerwienienie skóry, świąd lub pieczenie.
Dawkowanie
Miejscowo, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku >12 lat. Grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, drożdżyca skóry, grzybica skóry gładkiej: krem stosować raz na dobę przez 1 tydzień. Łupież pstry: krem stosować raz na dobę przez 2 tyg. Poprawę objawów klinicznych uzyskuje się zazwyczaj już po kilku dniach stosowania leku. Nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po upływie 2 tyg. leczenia nie stwierdza się poprawy stanu pacjenta, należy zweryfikować diagnozę.
Krem należy stosować na dokładnie oczyszczoną i osuszoną powierzchnię skóry. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę kremu i lekko wetrzeć. W przypadku, gdy zakażenie grzybicze występuje w obrębie fałdów skórnych (między palcami, pod pachą, pod piersiami, między pośladkami, w pachwinach), miejsce, na które naniesiono krem można przykryć gazą. Jest to zalecane szczególnie przed snem.
Uwagi
Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem.
Załączniki
terbilum.jpg
terbilum.jpg (7.86 KiB) Przejrzano 756 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post