Test PCA3 w diagnostyce raka prostaty

Testy na rożne choroby do samodzielnego wykonania. Testy laboratoryjne.
admin. med.

Test PCA3 w diagnostyce raka prostaty

Post autor: admin. med. » 29 wrz 2016, o 19:10

Czym jest test PCA3?

PCA3 stanowi bardziej precyzyjną alternatywę dla powszechnie stosowanego badania stężenia PSA. U 75% wszystkich mężczyzn, u których wystąpił podwyższony poziom PSA, biopsja może być wykonywana niepotrzebnie. Stężenie PSA może ulec zwiększeniu na skutek np. przerostu gruczołu krokowego (BPH) lub stanu zapalnego, niezwiązanego z rakiem stercza. To samo dotyczy oznaczania wolnego PSA, „gęstości PSA” (PSAD) lub oceny prędkości narastania PSA (PSA velocity).
Jaki jest cel testu PCA3?

Test PCA3 to bardziej zaawansowany test genetyczny na ekspresje genu PCA3 (ang. Prostate Cancer Gene 3) wykazujący bardzo wysoką czułości i specyficzność dla raka stercza. Test ten pozwala na nieinwazyjną diagnostykę nowotworu stercza, kwalifikację do biopsji lub wtórnej biopsji stercza, ocenę progresji i agresywności choroby oraz monitorowanie leczenia.
Doniesienia naukowe potwierdzają korzyść ze stosowania testu PCA3 jako narzędzia pomocnego w podejmowaniu decyzji przy kwalifikowania do biopsji stercza.
Na czym polega test PCA3?

Test PCA3 (APTIMA PCA3 test, Gen-Probe Incorporated, San Diego, CA, USA) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym określającym ekspresję PCA3 RNA w moczu, pobranym po masażu stercza w trakcie badania per rectum.

Istotnie, PCA3 jest bezpośrednio zależny od ilości nowotworowych komórek stercza dostających się do moczu w wyniku masażu gruczołu. W związku z tym zakłada się, że większe i bardziej agresywne guzy uwalniają do moczu więcej komórek rakowych.

Dla kogo przeznaczony jest test PCA3 i kiedy warto go wykonać?

Test przeznaczony jest:

dla mężczyzn, którzy mają podwyższone stężenie PSA lub nieprawidłowy wynik badania DRE (ocena prostaty w badaniu przez odbytnicę) i należy podjąć decyzję o wykonaniu biopsji gruczołu krokowego,
dla mężczyzn, u których wartości wolnego PSA i całkowitego PSA nie rozstrzygają o wskazaniu do biopsji gruczołu krokowego,
w przypadku utrzymującego się podejrzenia nowotworu prostaty, pomimo wyniku biopsji niepotwierdzającego jego obecność,
u mężczyzn obciążonych genetycznie rakiem stercza (gdy ojciec, stryjowie lub dziadek chorował na nowotwór stercza),
gdy w biopsji stercza wykryto komórki nowotworowe i należy ocenić ryzyko progresji oraz przewidzieć agresywność choroby.

Jak umówić się na test PCA3?

W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania badania, skontaktuj się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Chętnie przeanalizujemy Twoją historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post